ubezpieczenieWiadomości 

3 niezawodne sposoby na to, by zabezpieczyć się finansowo

Koleje losu mogą być przeróżne i niestety nie zawsze zależą one od nas. Możemy być wzorowym pracownikiem, który dobrze zarabia i nie ma żadnych problemów finansowych, ale w momencie kiedy zdarzy się kryzys lub chociażby zachorujemy, nasze życie może w jednym momencie obrócić się o sto osiemdziesiąt stopni. Oczywiście nikomu tego nie życzymy, ale warto mieć świadomość, że zdarzają się różne sytuacje i dobrze się na nie przygotować. Dzisiaj zajmiemy się trzema sposobami na to, by zabezpieczyć finansowo siebie i swoich bliskich.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli dlaczego warto się zabezpieczyć na przyszłość?

Zacznijmy od kwestii, dlaczego warto być przygotowanym na różne scenariusze, które najprawdopodobniej nigdy się nie wydarzą. Każdemu życzymy tego, żeby jego życie było pełne sukcesów i powodzeń, zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że statystyka bywa nieubłagana. Czasami nie mamy wpływu na to co się wydarzy, co w bardzo dobry sposób zilustrowała trwająca pandemia. Wielu ludzi straciło pracę lub zachorowało, przez co zostali na jakiś czas pozbawieni swojego źródła utrzymania.

Takie rzeczy jak inwestycje lub ubezpieczenie na życie, są nam w stanie pomóc w takich sytuacjach lub nawet sprawić, że praktycznie nie odczujemy ich negatywnych skutków. Przejdźmy więc do najlepszych sposobów budowania swojego finansowego bezpieczeństwa.

Poduszka finansowa, czyli nasze prywatne ubezpieczenie na życie

Jednym ze sposobów na zbudowanie swojego bezpieczeństwa jest odpowiednia poduszka finansowa. Czym ona jest? Najprościej mówiąc, poduszka finansowa to nasze oszczędności, których nie ruszamy nawet w celach inwestycyjnych lub podczas realizowania planów remontowych. Są to pieniądze na tak zwaną czarną godzinę.

Jak wysoka powinna być poduszka finansowa? Oczywiście, im większą sumę uda nam się odłożyć, tym bezpieczniej będziemy mogli się czuć. Jednakże oszczędzanie nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza jeśli mamy swoje zobowiązania i comiesięczne płatności. Najlepiej jest zacząć od budowania mniejszej poduszki, która wystarczy nam na miesiąc bez innego źródła dochodu. Wraz z biegiem czasu będziemy mogli ją rozbudowywać.

Ubezpieczenie na życie, czyli bardzo przydatna polisa

Poprzedni punkt tyczył się poduszki finansowej, która jest niejako naszym prywatnym ubezpieczeniem na życie. Ma ona sporo plusów, lecz zanim będziemy się nimi cieszyć, konieczne będzie najpierw odłożenie niezbędnej sumy. Możemy także udać się do firmy ubezpieczeniowej i zdecydować się na klasyczne ubezpieczenie na życie.

Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o duże koszty, jakie musimy ponieść by odłożyć na nasze zabezpieczenie. Rata jaką zaoferuje nam ubezpieczenie na życie, będzie na tyle niewielka, że nie zrujnuje naszego budżetu, my natomiast będziemy mogli spać dużo spokojniej. Oczywiście, najlepiej połączyć oszczędności i polisę, by być zabezpieczonym podwójnie, gdyż jedno z drugim się przecież wcale nie wyklucza.

Inwestycje, czyli zabezpieczenie długoterminowe

Inwestycje kojarzą nam się bardziej z ryzykiem niż z zabezpieczeniem, możemy ich jednak użyć także w tym celu, pod pewnymi warunkami. Musimy pamiętać, że są różne formy inwestowania naszego kapitału i znajdziemy wśród nich takie, które są bardziej, lub mniej ryzykowne. W kontekście zabezpieczenia finansowego najlepiej jest postawić na te najbardziej pewne z nich, takie jak metale szlachetne. Złoto czy srebro w długim terminie rosną na wartości, więc prawdopodobieństwo tego, że stracimy na takim zabiegu, jest relatywnie niewielkie.

Pamiętajmy jednak, że nawet najpewniejsze inwestycje wiążą się z pewnym ryzykiem, jest więc to opcja dla tych, którzy mają już klasyczne ubezpieczenie na życie i poduszkę finansową, przez co nie odczują tak dotkliwie ewentualnej straty. Jeśli natomiast nie przemawia do Ciebie taka opcja, to w dalszym ciągu możesz pomyśleć o dwóch poprzednich, których stopień bezpieczeństwa jest zdecydowanie wyższy. W każdym razie, zdecydowanie warto jest pomyśleć o jakimś finansowym zabezpieczeniu, by być w stanie lepiej znieść wszystkie czarne scenariusze, które mogą na nas czyhać.

Polecane artykuły

Skomentuj