aso kosztorysWiadomości 

ASO i kosztorys: co wybrać przy likwidacji szkody?

Zdarzenie drogowe, w wyniku którego dojdzie do uszkodzenia pojazdu, może przytrafić się każdemu. Koniecznością staje się wtedy naprawienie powstałych uszkodzeń i przywrócenie pełnej sprawności naszemu samochodowi. Zanim jednak odstawimy auto do warsztatu, pomyślmy co wybrać przy likwidacji szkody. A do wyboru mamy wariant kosztorysowy lub z ASO.

Co to jest ASO?

ASO to skrót od Autoryzowanej Stacji Obsługi. Jest nią warsztat samochodowy, który posiada autoryzację na naprawę pojazdów danej marki samochodowej. Pracujący tam mechanicy dysponują szeroką wiedzą z zakresu budowy i działania poszczególnych modeli samochodów i mają możliwość kontaktowania się z inżynierami producenta.

Ogólnie można powiedzieć, że ASO działa z ramienia i w imieniu dostawcy samochodów konkretnej marki oraz posiada wykwalifikowany zespół specjalistów. Co ważne – ASO używa do naprawy oryginalnych elementów i części samochodowych a nie zamienników. Jest więc to profesjonalny punkt naprawy pojazdów.

Likwidacja szkody w wariancie ASO

Jeśli chcemy naprawić samochód w warsztacie partnerskim ubezpieczyciela, wystarczy że wykupimy dobrowolną polisę AC (z której zostanie zlikwidowana szkoda). Jeśli jednak chcemy, aby nasz samochód trafił do warsztatu autoryzowanego, do podstawowego AC musimy dokupić wariant ASO. Dopiero wtedy zostanie z niego sfinansowana naprawa naszego samochodu.

W tym wariancie naprawy auta nie dostaniemy od ubezpieczyciela żadnych pieniędzy. Naprawa odbędzie się bezgotówkowo a dokładniej – po skończonej naprawie ASO wystawi fakturę naszemu ubezpieczycielowi. Z naszej strony musimy złożyć jedynie pisemne upoważnienie na likwidację szkody i czekać na możliwość odebrania naprawionego samochodu.

Plusy i minusy likwidacji szkody w ASO

Największą zaletą usuwania szkody w ASO jest to, że nie musimy poświęcać czasu na samodzielne szukanie warsztatu i podejmowanie decyzji, które mogą wykraczać poza naszą wiedzę na temat naprawy samochodów. Nie musimy więc martwić się o cenę części i koszty pracy mechanika. Dodatkowo nasze auto zostanie wyposażone w oryginalne podzespoły.

Wadą ASO jest natomiast wyższa składka AC oraz (paradoksalnie) brak możliwości koordynowania postępu prac naprawczych. Musimy tutaj zaufać, że mechanicy wiedzą co robią i że swoją pracę wykonają dokładnie. Niestety, wybierając ASO nie mamy na nich większego wpływu. Możemy jedynie czekać i dopiero po odbiorze auta ocenić efekty pracy specjalistów.

Co wybrać przy likwidacji szkody: wariant kosztorysowy

Jeśli zdecydujemy się na naprawę samochodu w wariancie kosztorysowym, otrzymamy od ubezpieczyciela odszkodowanie. Za pozyskane środki musimy samodzielnie naprawić samochód (zlikwidować szkodę) – tzn. skorzystać z naszego prywatnego garażu i umiejętności lub z usług warsztatu samochodowego. Ubezpieczyciel w to nie ingeruje.

W wariancie kosztorysowym, ilość wypłaconych pieniędzy zostanie określona na podstawie oględzin rzeczoznawcy lub ubezpieczyciel dokona jej zaocznie. Teoretycznie wysokość odszkodowania powinna wystarczyć na pokrycie szkód. Jeśli jednak jest inaczej, należy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i wnioskować o wyższe odszkodowanie.

Kosztorys: wady i zalety

Likwidacja szkody w wariancie kosztorysowym ma swoich zwolenników i przeciwników. Wartością dodaną tego rodzaju likwidacji jest możliwość samodzielnego naprawienia pojazdu oraz to, że nie musimy w ogóle tego robić. Jeśli komuś nie przeszkadza lekko zadrapana karoseria lub zderzak, pieniądze z odszkodowania może schować do kieszeni. Plusem jest też niższa składka AC.

W tym wariancie musimy jednak liczyć się z tym, że kwota wypłaconego odszkodowania może zostać obniżona z powodu amortyzacji części lub ze względu na wiek samochodu. Dlatego też to, co wybrać przy likwidacji szkody, powinniśmy dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę wiek naszego pojazdu i własne potrzeby.

Polecane artykuły

Skomentuj