finanseFinanse 

Co zrobić, gdy przyjdzie kryzys finansowy?

Kolejne wskaźniki finansowe wskazują przewidują w najbliższym roku zmiany na rynku finansowym które niosą za sobą ryzyko pojawienia się kryzysu. Rządy regularnie obniżają stopy procentowe, przez co przybywa kredytów, giełda notuje słabe wyniki, rosną stałe opłaty i koszty utrzymania, a młodzi ludzie mają trudności ze znalezieniem pracy. Wszystko to powoduje, że wielkimi krokami zbliża się spowolnienie gospodarcze. Chcąc być bezpiecznym w tych trudnych czasach, warto odpowiednio się na nie przygotować.

Jak zabezpieczyć się na czas kryzysu?

Choć termin wystąpienia poważnego kryzysu finansowego nie jest znany, już teraz można zauważyć pewne sygnały, które zwiastują jego nadejście. Aby zapewnić sobie odpowiedni byt w czasie paraliżu, dobrym posunięciem będzie zdobycie lepiej płatnej pracy.

Jeżeli podwyżki to teraz, później może być za późno.

Zastanów się nad zmianą obecnego stanowiska lub wynegocjuj konkretną podwyżkę. Pozwoli to na poprawę Twojej sytuacji finansowej, sprzyjając poczynieniu pewnych oszczędności na czas kryzysu. Chcąc zdobyć lepiej płatne zatrudnienie, warto także podnieść własne kwalifikacje zawodowe. Odpowiednie wykształcenie będzie ważną zaletą, jeśli Twoja firma upadnie i zostaniesz zmuszony do szybkiego poszukiwania nowej pracy.

Ogranicz koszty stałe

Ogranicz stałe koszty. Masz telewizor lub telefon na abonament, a rzadko z nich korzystasz? Jeśli umowa niedługo się kończy, nie przedłużaj jej. Kwoty zaoszczędzone po likwidacji comiesięcznych zobowiązań warto odłożyć do puli kapitału. Dobrze będzie również skontrolować posiadane krótkotrwałe oszczędności. Wskazane jest wycofanie najbardziej ryzykownych aktywów i przeznaczenie ich chociażby na zakup „bezpiecznego” złota.

Spłać kredyty

Dobrym pomysłem będzie spłacenie posiadanych długów i kredytów, w szczególności pożyczek konsumpcyjnych. Zamknięcie kredytu i ograniczenie ilości rat pozwoli na poczynienie konkretnych rezerw, które będą Twoim zabezpieczeniem w trudniejszych czasach. Jeżeli posiadasz kredyt hipoteczny, warto go nadpłacić – ograniczy to koszty w momencie wzrostu stóp procentowych.

Zacznij oszczędzać

Gdy już konkretnie ograniczysz wydatki, zacznij robić zapas środków finansowych. Najlepiej posiadać pulę pieniędzy, która pozwoli na całkowite utrzymanie się przez co najmniej półroczny okres czasu. W najgorszym momencie będziesz mógł korzystać ze zgromadzonych środków, bez konieczności szukania pomocy w bankach czy u osób trzecich.

Złoto jako bezpieczna przystań

Posiadając stosowną rezerwę finansową, warto zawczasu zainteresować się także metalami szlachetnymi. W najcięższym okresie cena złota i srebra zazwyczaj mocno wzrasta, dlatego odpowiednie ich zasoby będą dla Ciebie gwarancją bezpieczeństwa finansowego.

W ostatnich miesiącach możemy zaobserwować znaczny wzrost ceny złota (cena w maju – ok.1270$/uncje, cena w sierpniu – ok. 1520$/uncje)Wskazuje to na fakt że że część ludzi już wyczuwa kryzys i się do niego szykuje.

Oprócz metali szlachetnych dobrze będzie wziąć pod uwagę zakup akcji. Ich rynki zawsze notują pewien wzrost – opierając się na zdarzeniach z przeszłości wiemy, że kryzys finansowy jest doskonałą okazją do ich zakupu (zazwyczaj kilka miesięcy od początku kryzysu). Warto mieć odłożoną pewną ilość kapitału przeznaczonego na zakup akcji, które spadły na samo dno. Po zakończeniu najcięższego okresu, ich wartość zacznie rosnąć, przynosząc Tobie pożądane zyski.

Czy czeka nas kryzys finansowy?

Wiele na to wskazuje że wielkimi krokami idzie do nas kryzys finansowy (lista publikacji na temat kryzysu finansowego), W obecnych czasach maksymalnego rozpędu gospodarczego stworzenie pewnej finansowej poduszki bezpieczeństwa nie powinno stanowić większego kłopotu. Gdy nadejdzie spodziewane niedługo spowolnienie, posiadane przez Ciebie oszczędności ułatwią codzienne życie, bez konieczności drastycznego ograniczenia jego obecnego poziomu.

Polecane artykuły

Skomentuj