Jak wykonać tani przelew zagraniczny?Finanse 

Jak wykonać tani przelew zagraniczny?

Każda osoba, która studiowała, pracowała lub prowadziła kiedyś interesy z zagranicą, prawdopodobnie niejednokrotnie borykała się z problemem taniej wysyłki pieniędzy za granicę. Oczywiście pieniądze można wysłać przez bank lub firmy typu Western Union – jednak czy to się opłaca?

O zagranicznych transferach walutowych

Banki i pośrednicy realizując przelewy zagraniczne zwykle pobierają kilku procentową prowizję zależną od wymienianej kwoty, do tego dochodzą często dodatkowe opłaty stałe za przelew (niezależne od prowizji). Na szczęście od kilku lat coraz większą popularność zyskują serwisy internetowe oferujące tanie przelewy zagraniczne.

Niektóre z tych serwisów, np. CurrencyFair działają w oparciu o społecznościowy model P2P (peer to peer), a jeszcze świadczą usługę kantorową przenosząc na siebie obowiązek wymiany waluty, np. TransferWise. Jakiekolwiek byłoby to rozwiązanie, warto się im przyjrzeć, ponieważ niejednokrotnie eliminują one drakońskie koszty przelewów. Platformy przelewów zagranicznych są tak tanie, ponieważ odcinają się od banków pośredniczących.

Oszczędności są spore, niektórzy twierdzą że opłaty spadają nawet do 90 procent. To olbrzymia korzyść dla klientów.

Jak działają tego typu serwisy?

Z punktu widzenia korzystania z serwisu przez użytkownika, działanie jest banalnie proste i do złudzenia przypomina rozwiązania stosowane w bankach.

Klient musi się zarejestrować, uzupełnić dane osobowe, zdefiniować dwa konta bankowe: jedno nasze własne, z którego zasilamy nasz prywatny portfel na platformie i jedno do wysyłki (, którym może być: nasze własne konto zagraniczne lub konto osoby trzeciej bądź zewnętrznej instytucji). Następnie dokonujemy zasilenia i składamy dyspozycję przelewu.

W przypadku wymiany społecznościowej, przed przelewem trzeba wpierw zakupić walutę. Co za tym idzie, najpierw musimy albo zaakceptować aktualnie oferowane kursy przez innych użytkowników albo zaoferować własny kurs wymiany i poczekać aż ktoś się zgodzi wymienić na naszych warunkach. Jak już dokonamy wymiany, to możemy wysyłać pieniądze do dowolnej osoby, konta firmowego, czy na własny rachunek w innym kraju.

Poniżej przedstawiliśmy przykład jak może wyglądać taka wymiana i przelew zagraniczny.

PRZYKŁAD DZIAŁANIA:

Studentka Kasia podczas wakacji wyjechała do pracy do Francji. Pracę znalazła w Paryżu, a wynagrodzenie dostaje na konto otwarte we francuskim banku w euro. Wakacje się już powoli kończą i Kasia musi wrócić do kraju na studia. Nie zamierza jednak wozić ze sobą całej gotówki.

Z kolei, Romek potrzebuje euro, gdyż prowadzi firmę, która kupuje komputery w Irlandii.

Oboje – żeby zaoszczędzić – zakładają konta na platformie walutowej oferującej wymianę społecznościową. Kasia wpłaca euro, a Romek przelewa złotówki. Romek ustala kurs, po którym chce zakupić euro, na który zgadza się Kasia. Dochodzi więc do wymiany, po której platforma przelewa złotówki na konto Kasi w Polsce, a euro na konto kontrahenta Romka w Irlandii.

Płynność na platformach społecznościowych

Z pewnością, niektórzy z Państwa mogą zadać sobie pytanie, co jeżeli akurat brakuje na platformie osób, które chcą np. kupić złotówki? Większość platform, w przypadku niedoborów, po prostu wstawia swoje własne oferty, dokładnie tak jak to robią kantory. W takiej sytuacji opłata jest albo z góry wkalkulowana w cenę albo platforma pobiera dodatkową opłatę (na szczęście nie jest ona zbyt duża i wynosi np. 0,5 procenta, kiedy typowa opłata za wymianę z użytkownikami wynosi tylko 0,2-0,35 procenta).

Transfery walutowe to nowość

Chociaż platformy przelewów walutowych na rynku funkcjonują już od kilku lat, to i tak jeszcze mało osób o nich słyszała. Nadal najpopularniejsze są standardowe usługi bankowe. Nie zmienia to faktu, że liczba osób korzystających z ich usług cały czas rośnie. Nie musi to nikogo dziwić, ponieważ to najwygodniejsze i najtańsze rozwiązanie do przelewów dolarów, funtów, euro, czy np. jena.

Olbrzymie oszczędności

Przelewy poprzez platformy transferów zagranicznych się opłacają. Jak informuje jeden z liderów branży, średnia stopa oszczędności w przypadku międzynarodowych transferów wynosi od 75 do 90 procent, w porównaniu do banków. Oszczędność jest taka duża, ponieważ banki z reguły pobierają od 2 do 5 % prowizji za przelew z przewalutowaniem.

PRZYKŁAD OSZCZĘDNOŚCI:

Ciekawe porównanie kosztów udostępnił serwis CurrencyFair.

Okazuje się, że typowy bank za przelew £2000 pobiera opłatę około £100 (5 % od kwoty wymiany, co daje £40 + marża banku za przewalutowanie, wynosząca około 60 funtów).

CurrencyFair za przelew £2000 pobiera tylko £10 (0,5 % od kwoty wymiany, co daje £3 + około 0,35% marży za przewalutowanie, co daje £7).

Na tym jednak nie kończą się zalety platform przelewów walutowych. Inną równie istotną kwestią jest szybkość przelewów. Ze względu na fakt, że platformy mają otwarte konta w wielu krajach, trafiają one na konto odbiorcy z reguły tego samego dnia, a nie po kilku dniach, z czym często mamy do czynienia często w przypadku banków.

Wybór najlepszej platformy przelewowej

Poniżej zestawiliśmy kilka rad, którymi warto się kierować przed dokonaniem wyboru najlepszej dla siebie platformy:

  • W przypadku platform społecznościowych, wybierać większe firmy, z dużym obrotem: im więcej klientów ma firma, tym więcej transakcji i lepsza płynność. Klienci nie muszą się więc obawiać, że będą długo czekać na wymianę.
  • Sprawdź czy platforma ma konta w krajach, do których chcemy przelać swoje pieniądze. Niektóre platformy oferują możliwość przelewów w dowolne miejsce, chociaż nie posiadają kont w docelowych krajach. Przelewy są wtedy wysyłane zwykłym bankowym przelewem międzynarodowym. Efekt takiej operacji jest taki, że opłaty wynoszą tyle co opłata platformy + opłata za zwykły zagraniczny przelew bankowy, czyli taki który moglibyśmy przecież zlecić sami bez udziału platformy.
  • Porównaj ofertę z kilku platform i wybierz najlepszą (w tym miejscu na pewno warto skorzystać z naszej porównywarki przelewów zagranicznych).
  • Sprawdź, czy firma jest zarejestrowana, posiada wszystkie niezbędne licencje i jest regulowana przez odpowiednie instytucje finansowe w swoim kraju.
  • Jeżeli nie znasz języków obcych wybierz firmę, która posiada obsługę klienta w języku polskim.
  • Wybierz firmę, która trzyma pieniądze swoich klientów w odrębnych rachunkach, a nie na wspólnych kontach. Jeżeli firma ma trudności finansowe, to rachunki wydzielone oferują lepszą ochronę dla konsumenta. Koniecznie firma oferująca przelewy zagraniczne musi mieć status instytucji finansowej.
  • Szukaj promocji, np. darmowy przelew przy pierwszej transakcji (również zestawiona w naszym porównaniu przelewów zagranicznych).

Źródło: strefawalut.pl

Polecane artykuły

One Thought to “Jak wykonać tani przelew zagraniczny?”

Skomentuj