FizjoterapiaWiadomości 

Jak założyć gabinet fizjoterapii?

Współcześnie gabinety fizjoterapii cieszą się dużym zainteresowaniem wśród polskich obywateli. Wynika to ze starzejącego się społeczeństwa oraz z pasywnego stylu życia. Coraz więcej osób zaczyna korzystać z usług fizjoterapeutów. Wraz z rozwojem technologii pojawiło się okienko dla rehabilitacji fizjoterapeutycznej, które stanowi wsparcie podczas leczenia farmakologicznego oraz operacyjnego. Na rynku pojawiło się mnóstwo różnych rodzajów terapii rehabilitacyjnej. Między innymi pojawia się magnetoterapia, magnetostymulacja, laseroterapia tradycyjna czy wysokoenergetyczna. Pomysł na biznes w tym obszarze jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ pacjentów z pewnością nie zabraknie. Jak można zauważyć cały czas rośnie potrzeba na korzystanie z tego typu usług. Jak każda działalność, otwarcie gabinetu fizjoterapii łączy się z wieloma formalnościami jak i odpowiednim wyposażeniem miejsca pracy. W zakupie specjalistycznych sprzętów z pomocą wyjdzie niejeden sklep fizjoterapeutyczny.

Decyzja o podjęciu działalności komercyjnej czy na podstawie kontraktu z NFZ?

Na początku drogi trzeba się zastanowić, w którą stronę zmierzamy. Chodzi o to, czy chcemy podjąć się prowadzenia działalności komercyjnej czy też chcemy podpisać kontrakt z NFZ czy innym płatnikiem zewnętrznym. Jak można się spodziewać umowa z NFZ wymaga dopasowania się do kilku warunków związanych z urządzeniem lokalu, czasem pracy, proponowanymi zabiegami oraz z wyposażeniem gabinetu. Współpraca z Narodowym Funduszem Zdrowia daje szansę na większą liczbę pacjentów, szczególnie tych, którzy przy prywatnej placówce nie mogliby sobie pozwolić na wizyty w naszym gabinecie.

Fizjoterapia

W przypadku działalności prywatnej gabinet zostaje wyposażony w takie sprzęty jakie chcemy oraz jakie jest zapotrzebowanie ze strony naszych pacjentów. Najlepiej inwestować w nowoczesne urządzenia, które są skuteczne podczas terapii, a nie występują w placówkach finansowanych przez NFZ. Przykładem może być aparat do terapii falą uderzeniową czy urządzenia do terapii FMS.

Wymagania lokalowe dla placówek współpracujących z NFZ

W placówkach współpracujących z NFZ należy podporządkować lokal do konkretnych wymagań. Jedną jest umieszczenie dojazdów oraz dojść dla pacjentów niepełnosprawnych. W węzłach sanitarnych muszą mieścić się poręcze i uchwyty. W gabinecie musi znajdować się przynajmniej jedno pomieszczenie higieniczno-sanitarne dla osób z niepełnosprawnościami. Jeśli ganinet znajduje się na piętrze, wówczas budynek musi posiadać windę.

Wyposażenie placówki w sprzęty rehabilitacyjne – sklep fizjoterapeutyczny

Placówka, która podpisała umowę z NFZ musi posiadać odpowiednie sprzęty fizjoterapeutyczne, które wyszczególnione zostały w ustawie o wyrobach medycznych. Wszystkie zakupione urządzenia w miejscu takim jak sklep fizjoterapeutyczny – Astar.pl muszą posiadać odpowiednie Certyfikaty oraz zostać zgłoszone do Prezesa Regulacji Leków i Wyrobów Medycznych. To NFZ określa jakie sprzęty musimy mieć u siebie w gabinecie, by mieć pewność, że otrzyma się kontrakt na realizowanie świadczeń.

Polecane artykuły

Skomentuj