Firma 

Księgowość uproszczona czy pełna?

Zakładając swoją firmę, często zastanawiamy się jaki rodzaj księgowości będzie dla nas odpowiedni, a do wyboru jednak mamy kilka jej rodzajów. Warto dobrze się zastanowić nad odpowiednim rozwiązaniem dla siebie. W artykule tym, przedstawiamy Wam dwa rodzaje księgowości, a mianowicie uproszczona i pełna. Zobaczcie czym się różnią, która będzie dla Was odpowiednia i czy na pewno zdecydujecie się na którąś z nich – albo wybierzecie zupełnie inną.

Księgowość uproszczona

Księgowość uproszczona to prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczanie się z urzędem skarbowym na podstawie karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego bądź na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów). Chodzi o to, by prowadzenie naszej księgowości było na tyle proste , że każdy sobie z nią poradzi i niegenerujące dodatkowych kosztów podczas rozliczania działalności.

Księgowość pełna

Księgowość pełna jest oczywiście zupełnym przeciwieństwem uproszczonej księgowości. To bardzo precyzyjny i rozbudowany i skomplikowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych. To system dzięki któremu nie tylko wyliczymy nasze przychody i rozchody, ale będziemy mogli rozliczać również chociażby wysokość zobowiązań podatkowych a przede wszystkim – co dla niektórych najważniejsze – uzyskać kompletny obraz sytuacji finansowej naszej firmy, spółki, czy przedsiębiorstwa.

Jak wszędzie, istnieją jakieś wady, zarówno prowadzenia księgowości pełnej jak i uproszczonej.

Wady księgowości pełnej

Wymagane jest tutaj korzystanie z kosztownej opieki księgowej, musimy spełniać bardzo wiele kryteriów, które określone są w Ustawie o rachunkowości a także to bardzo skomplikowany i złożony system ewidencji.

Wady księgowości uproszczonej

Nie dostarczane nam są żadne dodatkowe informacje o naszej firmie, poza wysokością dochodów i przychodów; jest dostępna tylko dla wybranych, nie każdy może z tego rozwiązania korzystać, największą wadą według nas jest jednak to, że Ci, którzy prowadzą księgowość zupełnie samodzielnie, muszę świetnie odnajdować się w aktualnych przepisach i śledzić ich ewentualne zmiany by nie narobić sobie później kłopotów.


Źródło: http://alfabiurorach.pl/oferta-rozliczenia-podatkowe-ochota

Polecane artykuły

Skomentuj