Pamięć ram w telefonieWiadomości 

Pamięć RAM w smartfonie – Android vs. iOS

Użytkownicy smartfonów stają się coraz bardziej świadomi pod względem parametrów technicznych najpopularniejszych urządzeń mobilnych. Atrakcyjny design telefonu również stanowi istotny czynnik determinujący decyzję o zakupie smartfona, jednak to jego wydajność czy niezawodność powinny odgrywać kluczowe role. Płynna praca telefonu najczęściej uzależniona jest od ilości pamięci RAM, ale nie zawsze. Za co odpowiedzialna jest pamięć RAM i ile jej potrzebujemy?

Czym jest pamięć RAM?

Pamięć RAM (Random Access Memory) to pamięć o charakterze tymczasowym charakteryzująca się szybkim dostępem. Co to oznacza w praktyce? W pamięci RAM przechowywane są wszystkie dane przetwarzane w określonym momencie, najczęściej podczas korzystania z aplikacji mobilnych, a po zaprzestaniu ich użytkowania informacje zostają na bieżąco usuwane. Na drugim biegunie znajduje się pamięć ROM, nazywana również pamięcią wbudowaną lub masową, w której gromadzone są pliki i multimedia w sposób trwały. Pamięć RAM jest niezbędna w kontekście płynnego działania każdego smartfona i pozwala wykorzystywać maksymalny potencjał iPhone’a.

Pamięć RAM w smartfonie a wydajność telefonu

Istnieje bliska korelacja między ilością dostępnej pamięci RAM w smartfonie a wydajnością urządzenia. Gdy zapełnienie pamięci RAM zbliża się do krytycznej granicy to różnica w wydajności telefonu staje się niemal od razu zauważalna. Każdy smartfon, niezależnie od tego czy jest to iPhone czy urządzenie z Androidem, musi zachowywać minimalną wolną przestrzeń w pamięci RAM, aby zapewnić optymalne działanie systemu operacyjnego przy korzystaniu z kilku aplikacji jednocześnie. Warto zaznaczyć, że niektóre aplikacje mobilne zużywają tak dużo RAM-u, że nawet w przypadku stosunkowo nieznacznie zapełnionej pamięci podręcznej można spotkać się z obniżoną wydajnością smartfona.

Pamięć RAM: Android a iOS

Ilość pamięci RAM nie zawsze jest wyznacznikiem wysokiej jakości telefonu. Wystarczy porównać wydajność urządzeń z systemem operacyjnym Android ze sprzętem z zainstalowanym iOS by przekonać się, że ilość RAM-u nie zawsze ma przełożenie na płynność procesów. Iphone’y nawet przy kilkukrotnie niższej pojemności RAM-u zachowują podobną wydajność do telefonów z Androidem o teoretycznie lepszych parametrach. Czym jest to spowodowane? Nie bez znaczenia jest tutaj unikalny charakter systemu iOS, który przeznaczony jest tylko i wyłącznie na iPhone’y jest idealnie dopasowany do wymagań sprzętowych.

Obniżona wydajność iPhone’a: co robić?

Spowolniona praca iPhone’a może mieć przyczynę nie tylko w przepełnionej pamięci RAM, ale również w innych usterkach natury technicznej, najczęściej dotykających wyeksploatowaną baterię. Samodzielne rozwiązanie problemu nie jest jednak najłatwiejsze – serwis Apple to idealny sposób na przywrócenie smartfona do optymalnego działania. Doświadczeni serwisanci po przeprowadzeniu szczegółowej analizy telefonu błyskawicznie zidentyfikują usterkę i dokonają jej naprawy. Nie każdy pogwarancyjny serwis iPhone gwarantuje 100% skuteczność, dlatego warto zaufać tylko sprawdzonym punktom pomocy technicznej. Można znaleźć je w niemal każdym dużym mieście w Polsce, m.in. w Warszawie czy Poznaniu.

Polecane artykuły

Skomentuj