Podatek dochodowy przedsiębiorcy - rozliczenie PIT 2018Wiadomości 

Podatek dochodowy przedsiębiorcy – rozliczenie PIT 2018

Każdy przedsiębiorca osiągający dochody z prowadzonej działalności (indywidualnej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki cywilnej) ma obowiązek płacić podatek do skarbu państwa, a w odpowiednim terminie wskazanym przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozliczyć roczne dochody i wypełnić właściwą dla niego roczną deklarację PIT 2018. 

Niezwykle istotny  dla przedsiębiorcy jest właściwy wybór formy rozliczania z fiskusem, ponieważ od tego zależy, czy będzie miał możliwość skorzystania z optymalizacji podatkowej podczas rozliczenia PIT. Dobrze przemyślany wybór sposobu opodatkowania działalności stwarza możliwość zaoszczędzenia sporej kwoty pieniędzy, oraz daje szansę na skorzystanie z szansy na wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem czy uwzględniania przysługujących w danym roku podatkowym ulg i odliczeń od podatku. Wybierając formę rozliczania z tytułu podatku dochodowego, przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności oraz jakiej wysokości będzie osiągał przychody. Jeśli przedsiębiorca podczas rejestracji działalności gospodarczej nie złożył oświadczenia lub nie zgłosił chęci przyjęcia innych zasad rozliczania z fiskusem podatku dochodowego od osób fizycznych, to obowiązują go zasady ogólne. Każda forma rozliczenia ma wady i zalety stąd ważne jest dokładne przemyślenie tej kwestii.

PITy 2018 – wady i zalety opodatkowania na zasadach ogólnych

Możliwość uwzględnienia w PIT obowiązujących w danym roku podatkowym ulg i odliczeń to jedna z głównych zalet opodatkowania działalności na zasadach ogólnych. Możliwe jest również rozliczanie PIT 2018 przedsiębiorcy z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci i to kolejna zaleta tej opcji. Ogólne zasady rozliczenia według skali podatkowej są korzystne w przypadku, gdy przedsiębiorca ponosi spore koszty związane z uzyskaniem przychodu. Możliwe jest zakwalifikowanie niektórych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Oprócz niewątpliwych zalet są również wady tej opcji rozliczenia podatku. Jedną z nich jest niewątpliwie konieczność prowadzenia księgowości,  znajomość kwalifikacji wydatków oraz obowiązek gromadzenia dokumentów na ewentualność kontroli z urzędu skarbowego. Minusem jest również  wysoki, 32 procentowy drugi próg podatkowy, który przedsiębiorca szybko osiąga.. Dlatego osoby prowadzące działalność  i uzyskujące spore dochody, często decydują się na płacenie podatku liniowego.

Rozliczenie roczne PIT 36 przez Internet

Do rozliczenia dochodów z prowadzonej w danym roku podatkowym działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, przeznaczona jest deklaracja podatkowa PIT-36. Na tym formularzu rozliczają się z fiskusem również osoby osiągające przychody za granicą (np. z tytułu pracy, prowadzenia działalności gospodarczej lub najmu), rozliczające dochody małoletnich dzieci oraz dochody uzyskane z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.  Łatwym, szybkim i co ważne bezpiecznym sposobem, jest  rozliczenie rocznego podatku przy pomocy udogodnienia jakim jest program PIT 2018. Przykładem dobrego, bezpiecznego i łatwego w obsłudze oraz zapewniającego dostęp do aktualnie obowiązujących deklaracji podatkowych jest program PITax.pl Łatwe podatki. Elektroniczny sposób rozliczenia się z fiskusem zabiera zdecydowanie mniej czasu niż metoda tradycyjna i osobiste składanie rocznej deklaracji w urzędzie. Program PIT 2018 daje podatnikowi pewność, że do urzędu  został przesłany PIT na aktualnie obowiązującym  formularzu.  Program Pit 2018 zaproponuje  ulgę  i dobierze właściwy załącznik. Darmowe programy do rocznego rozliczenia z urzędem skarbowym można znaleźć na wielu portalach internetowych zajmujących się problematyką podatkową. Wśród nich są programy, które mają już wpisany KRS wybranej organizacji pożytku publicznego.Jeśli nie podatnik nie ma konktretnego celu, na który chce przekazać 1% podatku, może skorzystać z “gotowca”.

Program PIT 2018 uwzględni ulgę badawczo-rozwojową

Ulga na działalność badawczo – rozwojową (B+R) wprowadzona została z myślą  o zachęceniu  polskich podatników prowadzących przedsiębiorstwa do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Program PIT 2018 umożliwia uwzględnienie tej ulgi w rocznym rozliczeniu podatku i odliczenie od dochodu wydatków bezpośrednio związanych z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej.  Listę kosztów, które mogą być brane pod uwagę przy rozliczaniu ulgi badawczo – rozwojowej można znaleźć w zapisach ustawy o PIT i CIT.  Od początku 2017 roku obowiązuje ustawa z dnia 4 listopada 2016 roku, która przedstawia poszerzony w stosunku do poprzednich zapisów,katalog kwalifikujących się do odliczenia od dochodu podatnika jako wydatki związane z działalnością  badawczo-rozwojową. Do katalogu dołączono na przykład  koszty związane z pozyskaniem i utrzymaniem patentu, uzyskaniem praw ochronnych na wzór użytkowy. Jednak możliwość uwzględniania wymienionych wyżej pozycji, dotyczy tylko podatników  będących mikro, małymi  lub średnimi  przedsiębiorcami. Rozliczając internetowo PIT 2018  program na pewno to uwzględni.


Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

Polecane artykuły

2 Thoughts to “Podatek dochodowy przedsiębiorcy – rozliczenie PIT 2018”

  1. ams-zr

    Rozliczenie deklaracji podatkowej nie jest trudne, wystarczy program adekwatny na aktualny rok 😉

  2. sylwia_s

    nie jest to takie trudne, na jakie wygląda 😉

Skomentuj