Finanse 

Wszystko, co musisz wiedzieć o wspólnej pożyczce

Dziś otrzymanie pożyczki, szczególnie w sektorze pozabankowym, nie sprawia większych problemów. Nie zawsze jednak możemy pożyczyć kwotę, na jakiej nam zależy. Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy potrzebujemy więcej pieniędzy niż pożyczkodawca jest nam w stanie zaproponować, uwzględniając naszą zdolność kredytową, może okazać się pożyczka ze współpożyczkobiorcą.

Jak osiągnąć większą zdolność kredytową?

Współpożyczkobiorca nie musi zarabiać więcej, ale ważne, by zostawało mu więcej pieniędzy po odjęciu od miesięcznej pensji kosztów stałych. W ten sposób możemy zwiększyć naszą zdolność kredytową i uzyskać lepsze warunki pożyczki. Nie zawsze wyższe zarobki czy droższy samochód będzie oznaczać dla pożyczkodawcy większą wiarygodność kredytową, szczególnie gdy na naszym znajomym ciąży już kredyt hipoteczny lub samochodowy. Zanim zdecydujemy się na wspólne pożyczanie, przeprowadźmy z potencjalnym współpożyczkobiorcą poważną rozmowę.

Wspólna pożyczka pomoże nie tylko uzyskać wyższą zdolność kredytową, ale stanowi sposób na współdzielenie kosztów niespodziewanych wydatków. Po wspólną pożyczkę mogą sięgnąć również osoby pozostające w związku partnerskim, bowiem produkt ten skierowany jest również do osób niespokrewnionych i niespowinowaconych.

Współkredytobiorca – to może nim zostać?

Nie zawsze znajdziemy w rodzinie osobę chętną do dzielenia z nami odpowiedzialności zobowiązań finansowych. Dlatego umożliwienie przez firmy pożyczkowe i niektóre banki wspólnego pożyczania osobom niespokrewnionym daje nam większe możliwości.

Wspólna pożyczka – podwójna odpowiedzialność

Decydując się na wspólną pożyczkę powinniśmy pamiętać, że zasada odpowiedzialnego pożyczania nabiera dodatkowego znaczenia. Przy tym rozwiązaniu odpowiedzialność za spłatę pożyczki ponoszą obie osoby, nawet jeśli tylko jedna z nich jest głównym pożyczkobiorcą – podpowiada specjalista ds. pożyczek ratalnych TAKTO Finanse. W przypadku problemów ze spłatą zobowiązanie przez jednego z pożyczających, pożyczkodawca upomni się o pieniądze u drugiego współpożyczkobiorcy. Dlatego ważne jest, by nie zawieść zaufania, jakim nas obdarzył, decydując się na wsparcie nas w staraniach o pożyczkę. Objawem odpowiedzialności będzie również rozważenie kwoty pożyczki, a także dokładne sprawdzenie firmy, w której chcemy zaciągnąć pożyczkę. Dopełniając tych obowiązków, zminimalizujemy prawdopodobieństwo późniejszego rozczarowania przy spłacaniu zobowiązania.

Polecane artykuły

Skomentuj