produkcjaFirma 

Automatyzacja produkcji – o czym mowa w praktyce?

Zakłady wytwórcze coraz częściej korzystają z usług firm zajmujących się robotyką i automatyzacją linii produkcyjnych. Rynek ulega nieustannej ewolucji, a nowe rozwiązania technologiczne pozwalają na skrócenie wielu procesów i to niezależnie od branży. Na czym te działania polegają w praktyce? Wyjaśniamy.

Czym jest automatyzacja produkcji?

Automatyzacja produkcji to szereg procesów, które pozwalają na zwiększenie możliwości wytwórczych i produkcyjnych konkretnego zakładu. Polega to w głównej mierze na zaprojektowaniu wydajnych maszyn, które odpowiadają za zaawansowaną automatyzację powtarzalnych działań. Dużą rolę w takim przypadku odgrywa również robotyka i programowanie urządzeń do wykonywania nawet bardzo skomplikowanych czynności. Tym samym maszyny są w stanie działać bez nadzoru, w pełni automatycznie nawet przez 24 godziny na dobę.

Przy korzystaniu z automatyzacji produkcji bierze się pod uwagę szereg czynników. Między innymi możliwości przerobowe konkretnego zakładu, a także dostępną przestrzeń. Z tego też powodu rzadko korzysta się z gotowych rozwiązań, a zwykle projektuje się maszyny, które spełniają określone wymogi pod względem rozmiarów, kształtu, zużycia energii itp. Przedsiębiorca uzyskuje konkretne korzyści z automatyzacji. Między innymi zwiększa się precyzja, minimalizuje się ryzyko wystąpienia błędów oraz zwiększa się wydajność. Efekty w dużej mierze zależą od konkretnej branży.

Jak w praktyce działa automatyzacja produkcji?

Przy projektowaniu automatyzacji produkcji należy ustalić na początek specyfikę konkretnej branży, a także to w jaki sposób działają poszczególne gałęzi produkcyjne. Na podstawie tego wykonuje się projekt w ramach którego oblicza się korzyści związane z wdrożeniem nowych maszyn i robotów to zaplanowanych działań. Współcześnie produkowane sterowniki, regulatory i zaawansowane oprogramowanie pozwala na dużo większą elastyczność rozwiązań niż było to jeszcze wiele lat temu. Istotną korzyścią jest zniwelowanie czynnika ludzkiego w postaci błędów oraz zmniejszenie kosztów obsługi.

Praktycznie wszystkie czynności związane z automatyzacją produkcji wymagają podjęcia działań związanych z zaprojektowaniem unikatowych maszyn i robotów. Są to urządzenia odpowiadające zarówno za proste czynności takie jak na przykład przenoszenie obiektów między liniami produkcyjnymi, jak i bardziej zaawansowane sprzęty służące do precyzyjnego montażu elementów. Więcej na temat projektowania oraz ich budowy można przeczytać na stronie https://salwis.pl/budowa-maszyn-przemyslowych/.

Polecane artykuły

Skomentuj