Budowanie historii kredytowej krok po kroku - zbuduj zdolność przed złożeniem wniosku o kredytFinanse Wiadomości 

Budowanie historii kredytowej krok po kroku – zbuduj zdolność przed złożeniem wniosku o kredyt

Zła historia kredytowa często staje się przyczyną odmownej decyzji banku przy przyznawaniu kredytu. Jednak również brak historii kredytowej może sprawić, że pojawią się trudności w otrzymaniu kredytu bądź jego warunki będą mniej korzystne. Jeśli nie posiadasz historii kredytowej, to warto ją zbudować jeszcze przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o kredyt.

Dlaczego historia kredytowa jest ważna?

Badanie zdolności kredytowej, w tym także historii kredytowej, jest podstawowym działaniem, jakie podejmują banki gdy zgłasza się do nich potencjalny kredytobiorca. Ma to na celu ocenę wiarygodności klienta i jest dla banku źródłem informacji, czy warto danej osobie powierzyć pieniądze. Jeśli więc chce się wziąć kredyt albo choćby planuje to w przyszłości, trzeba zadbać nie tylko o to, żeby historia kredytowa była dobra, ale też, by w ogóle ją mieć. Pozwoli to także zyskać lepsze warunki kredytu, również jeśli chodzi o warunki finansowe. By zbudować historię kredytową, można zaciągnąć zobowiązanie, które sprawi, że klient pojawi się w bazie Biura Informacji Kredytowej. Jest na to kilka sposobów.

Debet w ROR i karta kredytowa

Debet w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz karta kredytowa pozwalają szybko zbudować historię kredytową. Wystarczy regularnie zadłużać się na niewielkie kwoty, a następnie zadłużenie spłacać w terminie. Jest to informacja dla banku, że jest się wiarygodnym i rzetelnym klientem.

Zaciągnięcie kredytu

Wielkim błędem popełnianym zwłaszcza przez młode osoby jest ubieganie się o duży kredyt, np. hipoteczny, gdy nie posiada się żadnej historii kredytowej. Warto więc najpierw zacząć od mniejszych i mniej „poważnych” kredytów, które bank udzieli bez oporów. Oczywiście ma to na celu, podobnie jak wyżej, ukazanie, że nie ma się problemów z terminowym spłacaniem rat, kluczowe jest więc dotrzymanie tego obowiązku.

Zakup na raty

Kupienie czegoś na raty to niezwykle prosty oraz tani sposób na budowanie historii kredytowej. Warto to zrobić nawet jeśli można kupić dany przedmiot za gotówkę, gdyż to także jest forma zadłużenia, a jego rzetelna spłata będzie pozytywnym sygnałem dla banku.

Kilka rozwiązań jednocześnie

Sprytnym trikiem na to, by zdolność kredytowa została zwiększona, jest zaciągnięcie jednocześnie kilku zobowiązań przed ubieganiem się o właściwy kredyt i niezaleganie z ich spłatą. Dlaczego? Posiadanie jednocześnie debetu, karty kredytowej i rat do spłacania jest egzaminem na zdolność zarządzania wieloma zobowiązaniami jednocześnie, a jeśli klient dobrze sobie z tym radzi, bank widzi, że jest odpowiedzialny i ma dobrą sytuację finansową.

Te i inne posunięcia, takie jak lojalność wobec konkretnego banku i korzystanie z jego wielu produktów jednocześnie, podpowiedzieć może dobry doradca kredytowy. Tak samo jak to, gdzie najlepiej będzie ubiegać się o właściwy kredyt i w którym banku można mieć największe szanse na jego uzyskanie.

Polecane artykuły

Skomentuj