Czy ekologia w firmie się opłaca?Firma Wiadomości 

Czy ekologia w firmie się opłaca?

Świadomość konieczności ochrony środowiska stale wzrasta, dlatego coraz więcej ludzi przykłada wagę do ekologii. Ostatnio coraz większą popularność zyskuje trend zero waste polegający na redukowaniu ilości produkowanych odpadów. Uwzględnia go także coraz więcej firm poprzez wprowadzanie ekologicznych rozwiązań korzystnych zarówno dla ekosystemu, jak i wizerunku przedsiębiorstwa.

Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w firmie wiąże się często z dużymi zmianami, dlatego właściciele zastanawiają się, czy będą one korzystne dla firmy pod względem finansowym. Inwestycja w ekologiczne działania może jednak okazać się bardzo opłacalna dla przedsiębiorców z kilku powodów.

Ekologia a obniżenie kosztów w firmie

Ekologia w firmie oznacza ograniczanie ilości nieprzetwarzalnych odpadów i powtórne wykorzystywanie użytych materiałów. Co istotne, gdy wprowadzisz proekologiczne działania do swojej firmy, możesz znacznie obniżyć koszty jej utrzymania. Jeżeli chcesz chronić środowisko, pomocne będą następujące rozwiązania:

  • korzystaj z dokumentów elektronicznych – by znacznie zmniejszyć zużycie papieru, drukuj tylko niezbędne dokumenty i rób to dwustronnie, a wszelką korespondencję wysyłaj mailem. Marnowanie papieru jest jednym z większych problemów, który dotyka środowisko naturalne. Rozsądne korzystanie z drukarki jest zaś proekologicznym rozwiązaniem, które dodatkowo pozwoli Ci zaoszczędzić na zakupie papieru do drukarek;.
  • wymień żarówki na LED-owe – dzięki temu uda Ci się obniżyć rachunki za energię elektryczną nawet o 50%! Źródłem światła w żarówkach typu LED jest dioda elektryczna, która wykorzystuje znacznie mniej prądu niż tradycyjna żarówka.
  • dystrybutor wody w firmiedystrybutor wody Eden Springs sprawi, że zaoszczędzisz na zaopatrzeniu firmy w wodę, a jednocześnie wyeliminujesz odpady w postaci butelek PET. Plastik należy do jednych z najwolniej rozkładających się materiałów, dlatego jest szczególnie niekorzystny dla ekosystemu. Cena wody butelkowanej jest dodatkowo znacznie wyższa od wody w butlach – firma Eden Springs oferuje duże ekologiczne dystrybutory z wodą źródlaną, które pozwolą Ci znacznie zmniejszyć plastikowe odpady w firmie.

Ekologiczne rozwiązania przyciągną nowych klientów

Badania przeprowadzone przez CBOS pokazują, że aż 46% Polaków jest zaniepokojonych obecnym stanem środowiska naturalnego Społeczeństwo jest więc coraz bardziej świadome niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą brak troski o ekologię. Dlatego coraz więcej klientów wybiera produkty firm, które troszczą się o środowisko, nawet jeśli oferowane przez nich artykuły są droższe.

Ekologiczne rozwiązania w firmie sprawią, że staniesz się postrzegany przez nowych klientów, jako osoba godna zaufania – jeżeli nie jest Ci obojętne środowisko naturalne, zatroszczysz się też o nich. Zaangażuj swoich pracowników w wydarzenia i akcje proekologiczne. Pozwoli to Twojej firmie zyskać rozgłos i zdobyć nowych klientów.

Ocieplisz wizerunek swojej firmy

Firmy proekologiczne są obecnie postrzegane pozytywniej niż inne przedsiębiorstwa. Aby zadbać o wizerunek Twojej firmy, postaraj się zdobyć Certyfikat Zielonego Biura, który przyznaje Fundacja Państwo Dla Środowiska. Wyróżnia się nim te instytucje, które podjęły działania mające na celu ochronę środowiska. Certyfikat jest prestiżową nagrodą pozwalającą uwiarygodnić proekologiczne działania firmy. Gdy postawisz na ekologię, Twoje przedsiębiorstwo zacznie być znacznie lepiej postrzegana zarówno przez obecnych, jak i przyszłych klientów.

Ekologiczne rozwiązania związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa są opłacalną inwestycją, która bardzo szybko się zwraca. Większość z nich pozwala Ci dodatkowo ograniczyć opłaty związane z utrzymaniem firmy oraz poprawić jej wizerunek. Dzięki dystrybutorom wody Eden Springs Twoja firma stanie się bardziej ekologiczna, a ilość plastikowych odpadów znacznie zmaleje.

Polecane artykuły

Skomentuj