kredytFinanse 

Dlaczego młodzi ludzie biorą tyle kredytów?

Społeczeństwo w Polsce staje się coraz bogatsze, albo sprytnie wykorzystuje możliwości, jakie są dostępne na rynku, by za takie uchodzić. Bez wątpienia jednym z głównych czynników, jakie mają wpływ na wzmożoną konsumpcję jest chęć dorównania innym i zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Często zdarza się, że aby tak się stało, niezbędne jest zaciągnięcie kredytu, jednak należy uważać ponieważ istnieje ogromne ryzyko, że w pogoni za kolejnymi dobrami materialnymi, przekroczymy granicę zdrowego rozsądku i naszych możliwości finansowych. Dlaczego młodzi ludzie biorą tyle kredytów? Co sprawia, że tak łatwo decydują się na kolejny?

Wzięcie kredytu jest bardzo łatwe

Cała procedura przyznania kredytu gotówkowego w banku zajmuje często nie więcej, niż pół godziny. Nie potrzeba tony zaświadczeń, por3ęczeń i dokumentów. Niewielkie kwoty pieniędzy dostępne są niemal od ręki, dlatego jest to idealna okazja do wzięcia szybkiej pożyczki. Oczywiście, inaczej sprawa wygląda przy bardziej skomplikowanym kredycie hipotecznym, który wymaga więcej czasu i zachodu, jednak jeśli mówimy o małych kwotach rzędu kilku tysięcy, procedura trwa dosłownie chwilę. Dodatkowo jak grzyby po deszczu powstają instytucje, które oferują pożyczki bez jakichkolwiek formalności. Nie trzeba nawet mieć stałego źródła dochodu. W dzisiejszych czasach wzięcie kredytu jest stosunkowo łatwe, dlatego mnóstwo osób korzysta z tej możliwości.

Sprzedaż ratalna

Jeśli nie chcemy typowego kredytu gotówkowego, inną opcją jest zakup potrzebnego sprzętu, wyposażenia mieszkania, czy nawet wycieczki, za które płatność rozłożona jest na korzystne raty. W dalszym ciągu jest to kredyt, aczkolwiek mniej odczuwalny i na pierwszy rzut oka bardzo niepozorny. Niemal każdy większy sklep oferuje tę usługę, dlatego sprzedaż ratalna kwitnie i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Chęć dorównania innym

Porównywanie się z innymi to pułapka, w którą niestety bardzo łatwo wpaść, zwłaszcza teraz, w dobie mediów społecznościowych, w których co chwilę oglądamy zdjęcia pokazujące status finansowy innych. Egzotyczne wycieczki, nowy samochód, kolejny zakład bukmacherski totalbet, czy luksusowe ubrania… wszystko to sprawia, że dążymy do dorównania innym. Niestety takie zachowanie ma swoją cenę, którą jest życie na kredyt i comiesięczna konieczność spłacania kolejnych rat. Najrozsądniej jest zachować spokój i nie ulegać pokusom, by nie wpaść w kredytową pułapkę, z której bardzo ciężko jest się wyplątać.

Polecane artykuły

Skomentuj