Medycyna estetycznaWiadomości 

Medycyna estetyczna i biznes – co warto wiedzieć o prowadzeniu gabinetu kosmetycznego?

Zainteresowanie zabiegami z zakresu medycyny estetycznej wciąż rośnie. Specjaliści szacują, że liczba osób korzystających z tego typu usług w najbliższych latach zwiększy się o kilkanaście procent. Dzieje się tak, ponieważ dostępność zabiegów jest coraz lepsza, a także ich ceny stają się przystępniejsze. Zmienia się również świadomość społeczna na temat procesów starzenia, a także postrzeganie osób, które oddają się w ręce specjalistów z zakresu medycyny estetycznej. Może się zatem okazać, że inwestycja we własny gabinet to naprawdę dochodowy interes. Warto jednak odpowiednio przygotować się do realizacji takiego planu.

Jakie zabiegi wchodzą w skład medycyny estetycznej?

Własny gabinet medycyny estetycznej to przede wszystkim duża odpowiedzialność. Dlatego warto wykazać się niezbędną wiedzą w tym zakresie. Jej początkiem jest lista zabiegów, które można w takim miejscu wykonywać. Standardowa oferta obejmuje zabiegi związane z twarzą (np. wypełnianie zmarszczek), ale również innymi partiami ciała (m.in. modelowanie sylwetki, liposukcję czy depilację laserową).

Jakie wymogi należy spełnić, by założyć gabinet medycyny estetycznej?

Pod względem formalnym należy spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim trzeba posiadać odpowiednie miejsce do wykonywania tego rodzaju usług (lokal), jak i właściwy sprzęt (stosowne urządzenia, narzędzia i akcesoria). Zwłaszcza ten drugi nie należy do najtańszych, ale na początek można nabyć niektóre elementy używane. Równie ważna jest profesjonalna kadra, która zadba o wysoki poziom wykonywanych zabiegów i świadczonych usług. Niezbędne w tym względzie są odpowiednie kwalifikacje, ale również cenne okaże się bogatsze doświadczenie zawodowe u osób wchodzących w skład zatrudnionego perdonelu. Aby rozpocząć działanie gabinetu kosmetycznego, konieczna jest również zgoda wydana przez sanepid, który potwierdza zgodność istniejących warunków z obowiązującymi przepisami.

Skąd wziąć pieniądze na własny gabinet medycyny estetycznej?

Zakładając własną działalność w branży kosmetycznej, warto przygotować biznes plan, a także dokładnie przemyśleć sposób finansowania początkowych wydatków. Należy liczyć się z tym, że zanim gabinet zacznie przynosić zyski, konieczny okaże się spory nakład pieniężny. Część funduszy można pozyskać z dofinansowań państwowych lub unijnych, ale warto również dysponować własnym kapitałem „na rozruch”. Na początek przyda się suma rzędu 20-30 tysięcy złotych. To kwota orientacyjna, uzależniona również od lokalizacji gabinetu. Jeśli chodzi o miejsce, w jakim prowadzony jest gabinet kosmetyczny Warszawa to miasto, gdzie panuje większa konkurencja, co wpływa na wysokość zarobków i wydatków. Zresztą z wysokością wydatków ma też związek m.in. czynsz za lokal, pensje dla pracowników czy wartość urządzeń. Nie bez znaczenia pozostają też konkretne, proponowane usługi, o czym świadczą choćby przykładowe informacje o zabiegach na qcl.pl.

Podsumowując, gabinet medycyny estetycznej to przyszłościowy kierunek, ponieważ z roku na rok rośnie zainteresowanie zabiegami kosmetycznymi i kosmetologicznymi. Oznacza to, że wykwalifikowani specjaliści znajdą zatrudnienie w tym obszarze, a prowadząc własną działalność – będą mieli szansę na biznesowy sukces. Na początek trzeba jednak zainwestować dużo pieniędzy w rozwój firmy i związane z nim działania promocyjne. Założenie takiego biznesu to także rozważenie wielu czynników, które mają później wpływ na jego sprawne funkcjonowanie.

Więcej znajdziesz pod tym linkiem: Zawód: kosmetolog. Czy taki biznes się opłaca?

Polecane artykuły

Skomentuj