przewód słuchowyWiadomości 

Niewidoczne aparaty słuchowe – czym się charakteryzują?

Niewidoczny aparat słuchowy to urządzenie douszne. Jednak nie każdy ubytek słuchu, a już na pewno nie każdy kanał słuchowy, nadaje się do stosowania tego typu aparatów. Dla kogo będą odpowiednie i czym się charakteryzują? Podpowiadamy.

Wewnątrzuszny aparat słuchowy – czym jest?

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe są wyjątkowo małe i mieszczą się głęboko w przewodzie słuchowym. Te aparaty nosi się całkowicie „w uchu”. Elektronika jest umieszczona w wydrążonej obudowie, która od strony zewnętrznej jest zamknięta panelem przednim. To część, która jest widoczna z zewnątrz. Zawiera ona klapkę baterii, elementy sterujące i otwory na mikrofon oraz wentylację. W przeciwieństwie do aparatów zausznych aparaty douszne mogą wykorzystywać zalety akustyczne anatomii ucha zewnętrznego.

Aparaty wewnątrzuszne — podział

ITE: „In-The-Ear”. Obudowa aparatu słuchowego całkowicie wypełnia małżowinę uszną. System jest bardzo zauważalny. Ze względów kosmetycznych powierzchnia może być również dostosowana do koloru skóry i zaopatrzona w drobne zmarszczki. Urządzenia ITE są obecnie stosowane bardzo rzadko.

ITC: „In-The-Canal”. Obudowa aparatu słuchowego jest zlicowana z przednią krawędzią kanału słuchowego. Panel przedni jest odchylony maksymalnie do tyłu. Małżowina uszna pozostaje wolna. Konstrukcja ta oferuje najlepszy kompromis między niepozornością, wyposażeniem technicznym (technologia bezprzewodowa i wielomikrofonowa) oraz żywotnością baterii.

CIC: „Completely-in-the-Canal”. Obudowa kończy się w zewnętrznej części przewodu słuchowego i dlatego jest słabo widoczna z zewnątrz. Urządzenia te zwykle mają nylonowy sznurek do wyciągania ich z kanału słuchowego. Stosowane są stosunkowo małe baterie o odpowiednio krótkim czasie pracy. Ze względu na swój mały rozmiar urządzenia są wyposażone w tylko jeden mikrofon i przeważnie nie mają anteny bezprzewodowej.

IIC: „Niewidoczny w kanale”. Ten aparat jest osadzony głęboko w kanale słuchowym w obszarze drugiej krzywizny kanału słuchowego. Posiada również nylonowy sznurek do pociągania, dzięki czemu urządzenie można zdjąć. Te aparaty słuchowe nie są widoczne z zewnątrz, nawet jeśli przyjrzymy się uważnie. Urządzenia IIC wyposażone są w mikrofon i nie mają opcji połączenia bezprzewodowego.

Czytaj więcej:  https://webking.com.pl/aparat-sluchowy-dla-dziecka-jak-wybrac-najlepszy/

Dla kogo aparaty douszne będą odpowiednie?

Istnieją bardzo małe, niepozorne aparaty słuchowe, ale nie zawsze są odpowiednie dla każdego. Nie każdy ubytek słuchu kwalifikuje się do takiego aparatu. Najczęściej są one wykorzystywane w przypadkach lekkich i średnich. Niezbędny jest również odpowiednio duży kanał słuchowy, ponieważ wszystkie elementy aparatu słuchowego, które w innym przypadku znajdują się za uchem, muszą być wbudowane w kanał słuchowy.

Szeroki wybór różnego rodzaju aparatów słuchowych znajdziemy na: https://akademiaslyszenia.pl/.

Polecane artykuły

Skomentuj