finanseFinanse 

Poduszka finansowa – czym jest i dlaczego warto o niej pomyśleć?

O naszych czasach można powiedzieć wiele dobrego, jednak z całą pewnością nie to, że są one stabilne. Szybki rozwój technologii sprawia, że nasza codzienność zmienia się praktycznie z roku na rok i bardzo ciężko przewidzieć, w jakim kierunku będzie to dalej zmierzało. W takiej sytuacji zdecydowanie warto zadbać o swoje finanse, żeby być przygotowanym na każdą ewentualność. Poduszka finansowa to świetne narzędzie, żeby poczuć się bardziej pewnie. Czym ona dokładnie jest i jak w jej budowaniu może pomóc firma ubezpieczeniowa?

Poduszka finansowa, czyli nieco oszczędności na czarną godzinę

Zdecydowanie warto oszczędzać pieniądze. Chociaż wydaje się, że jest to dosyć oczywiste, statystyki nie napawają nas optymizmem na tym polu. Wyniki różnią się w zależności od badania, jednak można stwierdzić, że około połowy Polaków nie posiada żadnych oszczędności. To bardzo niepokojące wiadomości – oszczędzanie jest niezwykle przydatne i powinna na nie postawić każda osoba, niezależnie od swoich oszczędności.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie oszczędzania pieniędzy, jest zbudowanie swojej poduszki finansowej. Co to jest? To po prostu jakaś suma środków finansowych, które mogą nam posłużyć w trudnej sytuacji. Wysokość poduszki finansowej może być różna w zależności od naszych dochodów i wydatków. Przyjmuje się, że minimalna poduszka finansowa pozwoli nam przeżyć przynajmniej trzy miesiące na niezmienionym poziomie w sytuacji, gdy stracimy źródło regularnych dochodów.

Dlaczego warto mieć poduszkę finansową?

Tak jak wspominaliśmy we wstępie, nasze czasy charakteryzują zmiany i ich szybkie tempo. W takich okolicznościach trudno jest być pewnym czegokolwiek, a nawet niewielkie potknięcie w pracy może się dla nas okazać katastrofą. Oczywiście w wielu sytuacjach może nam pomóc firma ubezpieczeniowa i wykupiona wcześniej polisa, jednak zdecydowanie warto samodzielnie zadbać o swoje finanse i stworzyć odpowiednio dużą poduszkę finansową.

Weźmy pod lupę taki przykład – podczas rutynowego wyjścia do sklepu niefortunnie upadamy i łamiemy rękę. Nie kupiliśmy w firmie ubezpieczeniowej odpowiedniej polisy, więc z tytułu naszego nieszczęśliwego zdarzenia nie dostajemy żadnego odszkodowania. Przez nasz uraz nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy i automatycznie jesteśmy zmuszeni do siedzenia w domu przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Po jakimś czasie kość się zrasta, ale kiedy chcemy wrócić do aktywności zawodowej, dowiadujemy się, że firma, w której pracujemy, musiała uciąć koszty i przeprowadzić redukcję etatów. W efekcie nie dość, że przez ostatni czas dostawaliśmy mniej pieniędzy ze względu na zwolnienie lekarskie, to jeszcze obecnie zostaliśmy pozbawieni całkowicie źródła dochodów.

Oczywiście nie chcemy tutaj nikogo straszyć, jednak trzeba mieć świadomość, że takie sytuacje mogą mieć miejsce. Jedna chwilowa niedyspozycja jest w stanie pozbawić nas środków do życia i jeśli nie mamy przygotowanego żadnego zabezpieczenia na takie sytuacje, może się to okazać fatalne w skutkach.

Poduszka finansowa a firma ubezpieczeniowa

Regularne oszczędzanie, niezbędne do zbudowania odpowiednio wysokiej poduszki finansowej, może być problemem dla wielu z nas. W dzisiejszym świecie zdecydowanie nie jest łatwo gromadzić kapitał i żeby to robić, najpierw trzeba wyrobić w sobie właściwy nawyk. Pamiętajmy, że nie musimy od razu zaczynać od odkładania olbrzymich kwot – może to przynieść zdecydowanie więcej szkody niż pożytku i skutecznie zniechęcić nas do oszczędzania.

Na całe szczęście, na rynku istnieje wiele produktów finansowych, które są w stanie znacznie ułatwić nam regularne odkładanie części swojego dochodu. Najbardziej popularny z nich to oczywiście lokata bankowa, jednak w oszczędzaniu może pomóc także firma ubezpieczeniowa. W jaki sposób?

Coraz więcej firm oferuje swoim klientom polisy na życie z opcją oszczędzania na przyszłość. Taki produkt działa dokładnie tak samo jak inne ubezpieczenia – czyli nie musimy obawiać się złamania ręki, lub innych urazów – połączona z lokatą bankową. Część środków z każdej składki trafi na specjalne konto, z którego następnie będziemy mogli je wypłacić w odpowiednim dla nas momencie.

Polecane artykuły

Skomentuj