Towarzystwa ubezpieczeniowe. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!Wiadomości 

Towarzystwa ubezpieczeniowe. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

Poprzez pojęcie towarzystwa ubezpieczeniowego rozumiemy przedsiębiorstwo, którego działalność związana jest z branżą ubezpieczeniową. Jego kluczową rolą jest oferowanie usług ubezpieczeniowych. Towarzystwa zazwyczaj oferują duży wachlarz ubezpieczeń każdemu, kto chce z niego skorzystać. Jak bardzo potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia? A także co może nam ono zapewnić? Postaramy się wam delikatnie przybliżyć ten temat.

Główne zadania towarzystwa ubezpieczeniowego

Głównym zadaniem towarzystwa ubezpieczeniowego jest sprzedaż klientom różnego rodzaju ubezpieczeń. Towarzystwo ubezpieczeń możemy podzielić na trzy rodzaje:

  • zakłady działające w formie TUW;
  • zakłady ubezpieczeń pośrednich;
  • zakłady działające w formie Spółki Akcyjnej.

Komu zatem mamy zaufać? Czym powinniśmy się kierować przy ich wyborze, skoro mamy tak dużo możliwości? Ze względu na to, że nasze pieniądze powierzymy danej firmie z tej branży, a składki będziemy płacić nawet kilkanaście lat, warto się upewnić, że wybrane towarzystwo ubezpieczeń ma dobrą opinię i nie zniknie z rynku lada dzień. W Polsce rynek ubezpieczeń rozwija się ciągle. Warto także zwrócić uwagę, czy działają tylko na polskim rynku, jaka jest skuteczność ich wypłacalności, a także jak dobrych agentów posiadają.

Obsługa klientów dla towarzystwa ubezpieczeniowego powinna być na pierwszym miejscu, tym bardziej, że wypłata ubezpieczeń zazwyczaj następuje w sytuacji śmierci ubezpieczonego, ciężkiego wypadku albo poważnej choroby.

Jak wybrać odpowiednie towarzystwo ubezpieczeń?

Konkurencja towarzystw ubezpieczeniowych jest duża, zaś my, którzy szukamy odpowiedniego ubezpieczenia, nie mamy łatwego zadania. Patrzenie jedynie na zakres polisy oraz proponowane warunki to za mało, by się zdecydować. Na początek sprawdźmy renomę, jaką posiada dane towarzystwo ubezpieczeń, ponieważ to da nam gwarancję, że w razie wypłaty otrzymamy zapewnione odszkodowanie, a TU nie będzie robiło problemu z wypłatą.

  • Opinia w internecie – to dobre źródło informacji dotyczące danego towarzystwa. Możemy poczytać o tym, jak działa dane towarzystwo oraz jak wyglądają ich procedury wypłat świadczeń, w tym sprawność działania towarzystwa, kiedy chodzi o usunięcie szkody.
  • Opinia znajomych – jeżeli nasi znajomi posiadają daną polisę czy ubezpieczenie, warto posłuchać ich rad, w trakcie kiedy my zamierzamy wybrać jedno z nich. Dzięki temu nierzadko mamy dodatkową  korzyść, bowiem poprzez polecenie możemy uzyskać zniżki danej polisy czy ubezpieczenia.
  • Rankingi towarzystw ubezpieczeniowych – przed wyborem nie kierujemy się wyłącznie renomą danego towarzystwa, ale także konkretną ofertą, która nas interesuje. Nieważne, czy szukamy ubezpieczenia na życie, samochodu czy domu, do dyspozycji mamy narzędzia takie jak rankingi czy porównywarki. Pamiętajmy jednak, aby przeglądać rankingi czy porównywarki, które zostały przygotowane przez ekspertów.

Kupienie ubezpieczenia ukierunkowanymi tymi zasadami to pewnego rodzaju gwarancja, że uda nam się znaleźć odpowiednią polisę czy ubezpieczenie i nie umknie nam naprawdę dobra oferta. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, byśmy mieli pewność, jak wygląda zakres ochrony, a także jakie są wyłączenia odpowiedzialności w danych polisach.

Warto wiedzieć

Czy wiecie, że towarzystwo ubezpieczeń daje nam możliwość zawarcia dwóch umów? Mowa o umowie terminowej i bezterminowej. Terminowe zazwyczaj zawierane są od dwóch do pięciu lat, a ich zaletą są dosyć wysokie sumy ubezpieczeń przy niewielkiej składce. Natomiast bezterminowa jest podpisywana dożywotnio; w przypadku takich umów nie ma granicy wiekowej i każdy z nas może taką posiadać, natomiast wiek ma duży wpływ na wysokość składki. Dlatego ubezpieczenia powinniśmy zawierać we wcześniejszym wieku, niż korzystać z polis czy ubezpieczeń terminowych.

Decyzja, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybrać, należy tylko do nas. Przed zakupem ubezpieczenia warto wiedzieć, czy odpowiada nam suma ubezpieczenia, czas, a także zakres ochrony. Dzięki temu uda nam się wybrać ubezpieczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb, a do tego aktualnej sytuacji rodzinnej i finansowej.

Polecane artykuły

Skomentuj