rynek chinskiWiadomości 

Wkroczenie na rynek w Chinach – rola konsultingu na rynku chińskim

Zdobywanie kolejnych rynków to ambicja wielu przedsiębiorców. Nowy rynek to nie tylko nowe możliwości, ale i wyzwania, którym nie zawsze łatwo będzie sprostać nawet posiadając już doświadczenie. Pewne istotne różnice kulturowe są widoczne nawet pomiędzy państwami europejskimi, a co dopiero jeżeli komuś zamarzy się wkroczyć na rynek chiński?

Prowadzenie biznesu w Chinach – od czego zacząć

Często chęć wejścia na rynek wschodni spotyka się z niedowierzaniem. Wszak Chiny, to potężny eksporter towarów wszelkiej maści. Jest tam niemal wszystko i to w dodatku w bardzo konkurencyjnych cenach, więc czy europejska firma mogłaby tam znaleźć swoją niszę? Jak najbardziej. Gospodarka ulega dynamicznym przemianom, a i preferencje społeczeństwa się zmieniają. Obecnie Chińczycy stawiają na jakość i innowacyjność i tego poszukują u firm i partnerów biznesowych z Europy. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule [link]https://www.eastanalytics.com/doradztwo-chiny/[/link]

Podstawą do rozpoczęcia działań biznesowych w Chinach, powinna być gruntowna analiza rynku, oraz konkurencji. Pozwoli to realnie ocenić szanse, opłacalność, oraz skalkulować ryzyko. Istotne, aby analiza ta uwzględniała lokalną specyfikę ekonomiczną, jak i kulturową, ponieważ rynek Państwa Środka nie jest jednorodny.

Aby poznać specyfikę branży w danym rejonie, niekoniecznie trzeba wyjeżdżać do Chin aby zbierać dane samodzielnie. Warto zlecić to zadanie firmie konsultingowej specjalizującej się w działaniach w Azji.

rynek chinski

Biznes w Chinach różnice kulturowe

Kolejny krok to ustalenie swojej grupy docelowej i poznanie jej. Cały czas warto mieć na względzie różnice kulturowe. Inaczej relacje biznesowe nawiązuje się z Niemcami, inaczej z Włochami, a nawiązywanie takich relacji z Chińczykami to już całkiem inna historia. Etykieta biznesowa Państwa Środka to temat nie tyle na odrębny artykuł, co na obszerną książkę.

Pozyskiwanie partnerów biznesowych i budowanie relacji to proces bardzo czasochłonny, jak również delikatny. Niezrozumienie kultury może doprowadzić do zachwiania z mozołem zdobytego zaufania. Jest to powód dla którego wiele firm chcących wkroczyć na rynek azjatycki, korzysta z usług wyspecjalizowanych firm konsultingowych.

Bardzo istotne jest, aby wybrana firma naprawdę była na bieżąco, ponieważ tendencje gospodarki cały czas się zmieniają i coś co sprawdzało się kilka lat temu, obecnie może być już przestarzałe lub po prostu nietrafione. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://www.eastanalytics.com/doradztwo-chiny/ .

Współpraca z Chinami – samodzielnie czy przy pomocy firmy konsultingowej?

Wybór należy do Ciebie. Należy wziąć pod uwagę, że rynek chiński jest nie tylko bardzo obiecujący, ale i przede wszystkim niezwykle wymagający, głównie pod kątem wyrabiania sobie marki i nawiązywania oraz utrzymywania relacji biznesowych(wątek bardziej rozbudowano na https://www.eastanalytics.com/doradztwo-chiny/ ). Poznanie i uwzględnienie różnic kulturowych to zadanie obowiązkowe. Korzystanie z usług firmy konsultingowej to duża oszczędność czasu i pewność, że współpracujemy z kimś kto wie jak poruszać się po meandrach rynku Państwa Środka.

Polecane artykuły

Skomentuj