Finanse 

Współwłasność auta – skuteczny sposób na tańsze OC

Jesteś młodym kierowcą? Dzięki współwłasności auta zaoszczędzisz na OC nawet kilkaset złotych rocznie! Jak działa współwłasność? Ile kosztuje ubezpieczenie auta ze współwłaścicielem? Jakie konsekwencje niesie takie posunięcie? Podpowiadamy.

Osoby w wieku od 18 do 25 lat mający prawo jazdy krócej niż 3 lata płacą najwyższe na rynku stawki OC. Dlaczego? Jak pokazują policyjne statystyki, to właśnie kierowcy w tym wieku powodują najwięcej kolizji, jeżdżą brawurowo i ryzykownie. Zawarcie umowy z młodym, niedoświadczonym właścicielem auta jest więc dla ubezpieczyciela stosunkowo ryzykowne. A wyższe ryzyko przekłada się na droższe OC.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Stawka OC zależy nie tylko od wieku kierowcy i okresu posiadania prawa jazdy. Na cenę ubezpieczenia wpływają również: historia szkodowości, stan cywilny kierowcy, marka i model auta, miejsce parkowania czy planowany przebieg. Dla każdego młodego kierowcy cena ubezpieczenia będzie więc inna. Ile wynoszą średnie stawki?

Wg danych porównywarki Mubi w sierpniu 2019 roku młodzi kierowcy płacili za ubezpieczenie komunikacyjne średnio 1626 zł. Co ciekawe, jeśli auto było przedmiotem współwłasności, średnia cena była prawie o 400 zł niższa – 1268 zł.

Czym jest współwłasność?

Współwłasność to prawo własności przysługujące kilku osobom jednocześnie. Do współwłasności dochodzi więc wtedy, kiedy auto ma co najmniej dwóch właścicieli. Dane jednego z nich powinny figurować w dowodzie rejestracyjnym jako dane właściciela, dane drugiego — jako współwłaściciela (więcej informacji na temat współwłasności auta znajdziesz w artykule https://mubi.pl/poradniki/wspolwlasciciel-samochodu/).

Kto może zostać współwłaścicielem?

Współwłaścicielem auta może być osoba spokrewniona (np. mama, tata czy wujek) lub niespokrewniona z właścicielem. Co ciekawe, współwłasność jest dostępna także dla osób niepełnoletnich oraz dla tych, które nie mają jeszcze prawa jazdy.

Ważne: jesteś właścicielem samochodu? Jeśli uczynisz współwłaścicielem młodą osobę, która nie ma jeszcze prawa jazdy, pozwolisz jej budować zniżki za bezszkodową jazdę. Jeśli za kilka lat odbierze prawo jazdy, będzie mogła się pochwalić wysokim rabatem. Nawet jeśli dotąd nie użytkowała auta.

Współwłasność sposobem na tańsze OC

Jak pokazują dane porównywarki Mubi, współwłasność pozwala obniżyć koszty OC nawet o kilkadziesiąt procent. Jak to możliwe? Młody kierowca, który nie ma jeszcze doświadczenia za kółkiem, zamiast zniżek za bezszkodową jazdę często dostaje zwyżki. Jeśli zaprosi do współwłasności doświadczonego kierowcę z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę, wyliczając stawkę OC, ubezpieczyciel je uwzględni. Wysokie rabaty zneutralizują zwyżki, a cena ubezpieczenia będzie zdecydowanie niższa.

Aby maksymalnie obniżyć stawkę OC, warto uczynić doświadczonego kierowcę właścicielem pojazdu, a młodego — współwłaścicielem. Aby zobrazować różnice w cenach, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim kalkulacja wykonana przez klienta porównywarki ubezpieczeń Mubi – 20-letniego Adriana z Opola, właściciela Audi A3 z 2009 roku.

Ceny OC ze współwłasnością i bez — porównanie

Przy pomocy porównywarki Mubi wyliczyliśmy, ile Adrian zapłaci za OC, jeśli będzie:

  • jedynym właścicielem pojazdu,
  • właścicielem pojazdu w opcji współwłasności,
  • współwłaścicielem pojazdu w opcji współwłasności.

Cena bez współwłasności

Jeśli młody kierowca przystąpi do ubezpieczenia samodzielnie, zapłaci za nie 1665 zł. Taką stawkę zaproponowało TU AXA za OC wraz z ASS.

Współwłasność — Adrian jako główny kierowca

Jeśli Adrian zaprosi do współwłasności swojego tatę pana Romana (50 lat, 32 lata bezszkodowej jazdy), pozostając głównym kierowcą auta, cena OC będzie nieco niższa i wyniesie 1593 zł (AXA Direct).

Współwłasność — tata Adriana jako główny kierowca

Jeśli auto będzie przedmiotem współwłasności, ale głównym kierowcą będzie pan Roman, różnica w cenie będzie jeszcze większa. Przy takich parametrach najtańsze ubezpieczenie będzie kosztowało jedynie 984 zł (MTU).

Współwłasność a utrata zniżek za bezszkodową jazdę

Doświadczony współwłaściciel auta dzieli się niejako wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę z tym, który jeszcze ich nie wypracował. Pamiętaj jednak, że szkoda spowodowana przez któregokolwiek z właścicieli sprawi, że zniżki stracą obaj. Aby wyeliminować taką ewentualność, warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia utraty zniżek.

Dzięki niemu zachowasz zniżki nawet pomimo szkody, a w przyszłym roku ubezpieczeniowym cena OC nie będzie wyższa. Ochrona działa jednak wyłącznie w konkretnym towarzystwie. Jeśli zmienisz ubezpieczyciela, ten nie weźmie pod uwagę ubezpieczenia ochrony zniżek i wyliczy stawkę OC, uwzględniając szkodę. Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie po szkodzie, skorzystaj z porównywarki Mubi i sprawdź stawki w kilkunastu TU.

Polecane artykuły

Skomentuj