kto moze dostac kredyt gotowkowyBankowość 

Kredyt gotówkowy — czy każdy może go wziąć?

Kredyt gotówkowy to jeden z najczęściej wybieranych produktów bankowych, który umożliwia otrzymanie finansowania na dowolny cel. W odróżnieniu od kredytu hipotecznego całą kwotę o jaką wnioskowaliśmy, a bank ją zaakceptował, otrzymujemy od razu na konto, bez konieczności dopełnienia poszczególnych warunków, jak ma to miejsce w przypadku transz. Jednak, aby go otrzymać, musimy spełniać szereg wymogów narzuconych przez bank, a przede wszystkim posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Czy każdy może wziąć kredyt gotówkowy? Podpowiadamy.

Kto może dostać kredyt gotówkowy?

Żeby starać się o kredyt gotówkowy, należy spełnić kilka warunków. Każdorazowo są one ustalane indywidualnie przez instytucję bankową. O taki produkt mogą jednak starać się osoby pełnoletnie, które osiągają stałe, stabilne i udokumentowane dochody. Dodatkowo bank analizując wniosek przyszłego kredytobiorcy, sprawdza jego zdolność kredytową i scoring punktowy. Są one oparte przede wszystkim o wysokość dochodu i rodzaj zatrudnienia, ale także wiek, płeć, wykształcenie, status mieszkaniowy czy liczbę osób na utrzymaniu, a także wysokość zaciągniętych już wcześniej i nadal pozostających do spłaty zobowiązań.

Bardzo istotnym elementem, który decyduje o tym, czy bank przyzna nam kredyt gotówkowy, czy też nie, jest nasza historia kredytowa. W tym celu analitycy sprawdzają bazy, takie jak BIK, KRD, a także inne rejestry. Jeżeli występują w nich duże opóźnienia w spłatach rat, wówczas obniża to naszą zdolność kredytową i wiarygodność w oczach banku, w związku z tym musimy liczyć się z decyzją odmowną. Dane takie w tego typu rejestrach przechowywane są przez okres nawet 5 lat.

Dlatego, zanim złożymy wniosek o kredyt gotówkowy, warto sprawdzić, jakie informacje na nasz temat znajdują się w tych bazach. Z kolei osoby, które nie mają w ogóle żadnej historii kredytowej, ponieważ do tej pory nigdy nie zaciągały zobowiązań, nie miały nawet rat np. na sprzęt AGD, również muszę liczyć się z tym, że analitykom trudno będzie ustalić ich wiarygodność, dlatego zaproponują im mniejszą kwotę kredytu gotówkowego.

Wysokość dochodów a kredyt gotówkowy

Wysokość dochodów to wartość od której uzależnione są nie tylko progi podatkowe, ale także maksymalna kwota kredytu gotówkowego, o jaką możemy się ubiegać. Im nasz dochód jest wyższy, tym oczywiście lepiej, jednak bank maksymalną wysokość pożyczki ustala nie tylko na podstawie wynagrodzenia ale także w zależności rodzaju umowy lub działalności oraz naszych stałych zobowiązań. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej nasz dochód obniżany jest o koszty utrzymania gospodarstwa domowego, samochodu, a także inne stałe zobowiązania. Pozostała kwota musi nam wystarczyć na spłatę proponowanej raty.

Maksymalna wysokość kredytu gotówkowego, którą zgodnie z ustawą możemy otrzymać to 255 550 zł, lecz większość banków nie proponuje swoim klientom pożyczki wyższej niż 200 000 zł. W najlepszej sytuacji są osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, a także przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność już od pewnego czasu, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Te dwie grupy mogą liczyć na to, że bank podczas obliczania ich zdolności kredytowej weźmie pod uwagę 100% ich dochodów. Ryczałtowcy z kolei muszą liczyć się z tym, że analitycy wezmą pod uwagę jedynie 40-60% ich przechodu. Z kolei pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony nierzadko zobowiązani są do przedstawienia promesy zatrudnienia lub umowy na minimum rok.

Kredyt gotówkowy a wiek

O kredyt gotówkowy mogą ubiegać się osoby pełnoletnie, to znaczy te, które ukończyły 18 rok życia. Dodatkowo niektóre banki ustalają również górną granicę wieku potencjalnych kredytobiorców. W większości instytucji mieści się ona w przedziale od 75 do 80 lat. Nie oznacza to jednak, że na emeryturze nie można otrzymać takiego finansowania, ponieważ jest to stałe stabilne źródło dochodu, które jest uwzględniane podczas obliczania zdolności kredytowej. Tutaj również działa zasada, gdzie im wyższa kwota emerytury, renty lub pozostałych przychodów na przykład z udokumentowanego wynajmu, tym możliwa jest do otrzymania wyższa kwota wnioskowanego kredytu.

Polecane artykuły

Skomentuj