Konto oszczędnościowe - dlaczego warto je założyć?Finanse 

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto je założyć?

Konto oszczędnościowe jest podstawowym produktem bankowym, łączącym w sobie zalety lokaty oraz konta osobistego. Służy ono przede wszystkim do gromadzenia oszczędności na określony w umowie procent. W przeciwieństwie do lokaty terminowej, z tego typu konta można wypłacić środki w dowolnej chwili bez konsekwencji. Założenie rachunku oszczędnościowego polecane jest w szczególności osobom, które chcą systematycznie odkładać niewielkie sumy i mieć nad nimi całkowitą kontrolę.

Odkładanie pieniędzy jest powszechną praktyką, a zarazem jednym z podstawowych elementów zarządzania domowym budżetem. Posiadanie oszczędności zapewnia komfort psychiczny na wypadek utraty pracy czy nieplanowanych wydatków, np. naprawy samochodu czy poważnej choroby.

Konto oszczędnościowe a konto osobiste

Konto oszczędnościowe można znaleźć w podstawowej ofercie niemalże każdego banku, dlatego też wybór najkorzystniejszej oferty nie należy do najłatwiejszych. Dobrym rozwiązaniem jest porównanie ze sobą kont oszczędnościowych, znajdujących się w ofercie kilkunastu banków, które cieszą się dobrą opinią i zaufaniem klientów. Wadą takiego rozwiązania jest czasochłonność, dlatego też warto skorzystać z gotowych opcji – porównywarek internetowych, np. Porowneo.pl. W niektórych bankach rachunek oszczędnościowy należy założyć wraz z kontem osobistym, co może stanowić poważną przeszkodę ze względu na miesięczne koszty prowadzenia obu rachunków.

Zalety konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe polecane jest przede wszystkim dla osób, które chcą regularnie odkładać środki ze swojego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku możliwości systematycznego oszczędzana warto ustanowić stałe zlecenia przelewów. Podstawową zaletą konta oszczędnościowego jest oprocentowanie, które pozwala na powiększanie zgromadzonych na koncie środków. Z reguły jest ono znacznie wyższe niż na koncie oszczędnościowym i nieco niższe niż na lokacie bankowej. Wśród zalet rachunku oszczędnościowego można wymienić również możliwość wpłacenia zgromadzonych środków bez żadnych konsekwencji. Korzyścią płynącą posiadania takiego konta bankowego jest także naliczanie odsetek za każdy dzień. Dla niektórych osób zaletą może być również fakt, że środki na rachunku oszczędnościowym są mniej dostępne, niż pieniądze zgromadzonych na koncie osobistym. Natomiast wśród wad tego typu konta można wymienić opłaty za przelewy (zazwyczaj jeden w miesiącu jest bezpłatny).

Polecane artykuły

One Thought to “Konto oszczędnościowe – dlaczego warto je założyć?”

  1. monet

    takie posiadam i odkładam co miesiąc parę grosza i sobie bezpiecznie leży

Skomentuj