ksiegowoscFinanse 

Księga przychodów i rozchodów – jak ją prowadzić?

Małe przedsiębiorstwa szukają efektywnych form pozwalających prowadzić ewidencję ksiąg. Jedną z nich jest Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR). W księdze tej ewidencjonuje się przychody i koszty poniesione przez przedsiębiorstwo. Jak musi być prowadzona księga przychodów i rozchodów w Łodzi?

Komu się przyda księga przychodów i rozchodów ?

Księga przychodów i rozchodów łódź musi być realizowana przez osoby fizyczne, które zarejestrowały przedsiębiorstwo, jako jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółkę cywilną, jawną czy partnerską. Wiele osób decyduje się usługi, jakie oferuje polecane biuro rachunkowe w Łodzi, ponieważ prowadzenie takiej księgi nie należy do najprostszych.

Wspomniane wcześniej formy działalności muszą być prowadzone przez osoby fizyczne, a roczne przychody nie mogą przekroczyć 2 mln euro po przeliczeniu na złotówki. Oprócz tego przepisy prawne wskazują, że na prowadzenie KPiR powinny zdecydować się armatorzy, którzy są określeni w Ustawie o podatku tonażowym oraz osoby, prowadzące agencję i umowy zlecenia.

Okazuje się, że nawet jednorazowy przychód może wymusić przejście na pełne księgi. Po przejściu na pełne księgi jest możliwość powrotu na rozliczenia za pomocą KPiR jednak dopiero po roku podatkowym.

Księga przychodów i rozchodów – jak ją założyć?

Zasady zakładania księgi przychodów i rozchodów są regulowane przez rozporządzenie w sprawie prowadzenia KPiR. Zgodnie z polskim prawem, księga przychodów i rozchodów w Łodzi i innych miastach może być założona w dniu 1 stycznia, kiedy rozpoczyna się rok podatkowy lub w dniu rozpoczęcia własnego biznesu.

Księga przychodów i rozchodów w formie elektronicznej

W dobie internetu księga przychodów i rozchodów łódź może być prowadzone przez podatnika elektronicznie. Jednak taka forma wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów stawianych przez rozporządzenie w sprawie KPiR.

Prowadzona księga może zostać uznana za prawidłową, jeśli podatnik określi system komputerowy do wykorzystania procedury i umożliwiający natychmiastowy wgląd w treść dokonanych zapisów.

Polecane artykuły

Skomentuj