Zarządzanie najmem - jak to robić?Nieruchomości 

Na czym polega zarządzanie najmem i dlaczego warto powierzyć je profesjonalistom?

Kupując mieszkanie pod wynajem każdy właściciel pragnie jak najszybciej zacząć czerpać z niego zyski. Inwestowanie w nieruchomości jest intratnym przedsięwzięciem pod warunkiem, że cały proces wynajmu będzie przeprowadzony w prawidłowy i profesjonalny sposób. Nie wystarczy bowiem sam zakup nieruchomości – oprócz tego należy odpowiednio przygotować ją pod wynajem, w atrakcyjny sposób zaprezentować potencjalnym najemcom oraz zadbać o aspekty prawne.

Zarządzanie najmem w teorii i praktyce

Wszystkimi tymi czynnościami zajmują się profesjonalne firmy oferujące zarządzanie najmem. Jest to profesjonalna usługa skierowana do właścicieli nieruchomości chcących przeznaczyć je pod wynajem. Wyspecjalizowana firma troszczy się o wszystkie aspekty związane z wynajmem nieruchomości klienta poczynając od jej właściwego przygotowania pod wynajem, poprzez znalezienie odpowiedniego lokatora, a kończąc na sprawowaniu pieczy nad obsługą już wynajętej nieruchomości. Każdy kandydat na lokatora jest ponadto dokładnie sprawdzany, co pozwala uniknąć problemów w przyszłości.

Firma oferująca zarządzanie najmem zajmuje się także aspektami prawnymi. Po znalezieniu odpowiedniego kandydata oraz zaprezentowaniu mu mieszkania z jak najlepszej strony, przygotowuje wszystkie niezbędne dokumenty, które pozwalają na zgodne z prawem oddanie mieszkania w ręce lokatora. Zarządzanie najmem obejmuje także regulowanie opłat związanych z nieruchomością, kontakt z najemcą i rozwiązywanie problemów oraz współpracę ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową. Doświadczenie oraz szeroki zakres kompetencji pozwalają profesjonalnym firmom zdjąć z barków właścicieli nieruchomości praktycznie wszystkie problemy związane z udostępnieniem ich własności najemcom.

Dlaczego warto powierzyć zarządzanie najmem profesjonalnej firmie?

Zarządzanie najmem jest kompleksową i bardzo wymagającą usługą, której popularność w środowisku inwestorów z roku na rok staje się coraz większa. Rosnące zainteresowanie wynika przede wszystkim z wygody, jaką oferuje zarządzanie najmem. Inwestor nie musi już poświęcać czasu na sprawowanie osobistej kontroli nad wynajmowaną nieruchomością, samodzielnie poszukiwać najemcy, weryfikować jego predyspozycji ani rozwiązywać problemów mogących pojawić się w trakcie obowiązywania umowy. Nie bez znaczenia są także kwestie prawne, których niedopatrzenie może narazić inwestora na dotkliwe straty finansowe. Oddając wszystkie te obowiązki w ręce profesjonalistów właściciel nieruchomości zyskuje spokój, oszczędność czasu oraz poczucie bezpieczeństwa.

Głównym powodem, dla którego niektórzy inwestorzy wahają się przed skorzystaniem ze wsparcia firm oferujących zarządzanie najmem, jest koszt tej usługi. Wbrew pozorom, nie jest on jednak wcale wysoki w porównaniu do korzyści, jakie zapewnia w długoterminowej perspektywie. W zależności od zakresu usług, koszt zarządzania najmem wynosi bowiem od 8 do 11% przychodu z najmu, co nie jest zbyt wygórowaną ceną. Co jednak najważniejsze, opłata jest pobierana jedynie w przypadku faktycznego realizowania obowiązków przez firmę zarządzającą najmem – w przypadku postoju lub przedłużającego się poszukiwania najemcy inwestor nie ponosi bowiem żadnych kosztów.

Polecane artykuły

Skomentuj