zalozenie firmyFirma 

Sp. z o.o. sp. k. – czym jest i kiedy się opłaca?

Sp. z o.o. sp. k – co oznacza ten tajemniczy skrót? Pytanie na które odpowiedź chętnie poznają osoby, chcące założyć własną działalność gospodarczą. Bowiem może się okazać, że to właśnie dla nich dedykowana jest sp z oo sp k, czyli inaczej mówiąc spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Brzmi nieco przydługawo, dlatego też został opracowany specjalny skrót, który często użytkowany jest w biznesie, jak również w kręgach prawniczych. Co trzeba wiedzieć o tego rodzaju działalności?

Spółka zoo spółka komandytowa – ogólne informacje

Jest to tak naprawdę spółka osobowa, gdzie „wspólnikiem ponoszącym nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania jest spółka z o.o.”. Ważną informacją jest również to, kto w tym miejscu będzie pełnił rolę komandytariusza. W tym wypadku będzie to inna osoba fizyczna lub też wspólnik tej spółki z o.o. Najczęściej jest to sam przedsiębiorca, co wydaje się korzystnym rozwiązaniem z wielu powodów. Chociażby dlatego, że według umowy, to owy komandytariusz otrzymuje zdecydowaną większość zysków. Mowa jest tu o niebagatelnych sumach, ponieważ na ogół jest to ponad 90% ogólnego zysku.

Czy sp k jest w stanie przynieść jeszcze jakieś profity? Otóż dzięki temu, że tak naprawdę ma się do czynienia ze spółką osobową, nie trzeba przejmować się tym, że całość zostanie podwójnie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Trzeba jednak liczyć się z tym, że nadal obowiązywać będzie podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT).

Ograniczenia odpowiedzialności

Skrót od spółki komandytowej, spółki osobowej i z o.o. był potrzebny jak widać, ponieważ wymiana tak długiej nazwy nie jednej osobie sprawić może problem. Należy jednak wrócić do meritum, aby dowiedzieć się, że sp zoo sp k pozwala na wyłączenie odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki. Za wszelkiego rodzaju zobowiązania odpowiada się do wysokości wkładu jaki został wniesiony na początku założenia. Uwaga! Komandytariusze odpowiadają do wysokości sumy komandytowej. Jeżeli chodzi o komplementariuszy to ich zobowiązania sięgają do wysokości całego swojego majątku.

Tego typu założenia, wydawać się mogą nieco skomplikowane, dlatego też koniecznością okazać się może współpraca z dobrą kancelarią prawną.

Wsparcie prawnicze w cenie

O tym, czym jest sp zoo sp komandytowa opowiedzieć może dobra kancelaria prawna. W tym wypadku należy wymienić kancelarię adwokacko-radcowską Wrzecionek & Partnerzy, których stronę można znaleźć na https://wrzecionek.com.pl/. To ludzie zatrudnieni w tej kancelarii są w stanie sprawdzić, czy spółka zoo spółka komandytowa okaże się faktycznie dobrym rozwiązaniem

Na pewno chętnie opowiedzą oni o wszelkich zaletach takiego rozwiązania, nie pomijając także wad. Tak, bowiem prowadzenie spółki tego rodzaju (zresztą, innych też), to nie tylko ogrom zalet, ale jest też kilka wad, z których należy zdawać sobie odpowiedzialność. W tej kancelarii pracują ludzie, których warto obdarzyć zaufaniem, jeżeli tylko chce się uzyskać solidne wsparcie prawnicze.

Polecane artykuły

Skomentuj