Finanse 

Tanie przelewy do Polski – kantor, bank, a może firma pośrednicząca?

Obojętnie, czy przesyłasz pieniądze do Polski z zagranicy, czy w drugą stronę – na pewno zależy ci na szybkim wykonaniu usługi i możliwie najniższych opłatach dodatkowych. Do wyboru masz kilka różnych sposobów, by zrobić przelew zagraniczny. Zobacz, które z nich jest najbardziej wygodne i opłacalne.

Przelew bankowy – SEPA czy SWIFT?

Wielu klientów decyduje się na skorzystanie z usług banku, zapewne sądząc, że powierzają swoje pieniądze w zaufane ręce. I słusznie, trzeba tylko mieć na uwadze, że przelew bankowy za granicę wiąże się z pewnymi kosztami i często również z dłuższym oczekiwaniem na wykonanie zlecenia. Dzieje się tak dlatego, że w transfer międzynarodowy zaangażowane są liczne podmioty. Wszystko jednak zależy od rodzaju przelewu, jaki wybierzemy. Najstarszy i najbardziej popularny zarazem jest przelew typu SWIFT. W ten sposób możemy przesłać środki na konto w dowolnym kraju na całym świecie, a także w dowolnej walucie. Niestety jest to opcja dość droga, bo opłaty mogą wynosić nawet do 250 zł, a standardowy czas realizacji to 2 dni. Alternatywą może być przelew SEPA – znacznie tańszy i szybszy. Koszt tej usługi nie przekracza 10 zł, a pieniądze znajdą się na koncie w ciągu 1 dnia. Ale pamiętajmy, że SEPA działa tylko na terenie UE i jeszcze kilku innych państw, poza tym obsługuje wyłącznie walutę euro.

Przelew przez kantor internetowy

Druga możliwość to wykonanie przelewu za pośrednictwem kantoru online – proces mniej skomplikowany i zazwyczaj też krótszy. Wystarczy odszukać w sieci stronę wybranego kantoru i postępować według instrukcji. Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych informacji zlecenie zostaje zatwierdzone i jego realizacja trwa zwykle 1 dzień, choć w pewnych sytuacjach ten czas może się wydłużyć do 3 dni. Istotna zaletą transferu poprzez kantor jest to, że w każdym momencie możemy sprawdzić status przelewu i na bieżąco kontrolować, jak przebiega operacja. Dodatkowo ominiemy też opłaty bankowe, nie zapominajmy jednak, że niektóre kantory nakładają na transakcje wysokie prowizje – warto wcześniej to sprawdzić i porównać oferty.

Firma pośrednicząca w przelewach zagranicznych

Istnieje jeszcze trzeci, nieco mniej znany sposób wykonania przelewu, a jest nim firma pośrednicząca. Coraz więcej ludzi docenia to rozwiązanie ze względu na atrakcyjne stawki oraz różne udogodnienia, które czynią przesyłanie środków za granicę łatwiejszym i sprawniejszym. Oczywiście każda firma będzie miała trochę inną ofertę, jednak ze względu na dość dużą konkurencję na rynku bez trudu znajdziemy satysfakcjonujące nas tanie przelewy do Polski. Na pewno powinieneś wybrać tę opcję, jeśli chcesz zaoszczędzić. Pośrednicy wymieniają pieniądze po bardzo korzystnych kursach walut, oprócz tego koszty wykonania zlecenia są bardzo niskie. Niektóre firmy nawet oferują transfery za darmo lub wymagają opłaty tylko za co 10 przelew. Kolejnym atutem jest szybkość, bo zlecenie zostanie wykonane niemal natychmiast po zatwierdzeniu. Jeżeli stale przesyłasz środki z jednego kraju, na przykład z Anglii, możesz poszukać operatora, który specjalizuje się w transferach na linii Anglia-Polska. Wybierając sprawdzonego pośrednika o wielu dobrych opiniach, zyskasz pewność, że twoje pieniądze bezpiecznie dotrą na czas.

Polecane artykuły

Skomentuj