Wiadomości 

Autocasco – co obejmuje?

Posiadając samochód naszym obowiązkiem jest wykupienie ubezpieczenia OC, bez niego nie wolno nam wyjechać na trasę. Inaczej sprawa wygląda w przypadku ubezpieczenia AC, jednak czasem warto zastanowić się, czy i z takiej opcji nie skorzystać.

Skoro OC musi mieć każdy, a jego zadaniem jest nasza ochrona, to po co zawracać sobie głowę innymi ubezpieczeniami i wydawać dodatkowe pieniądze? Dla kogo to AC i ile może nas kosztować?

AC, dla mnie?

Zdarzają się sytuacje, kiedy to właściciele aut plują sobie w brodę, że nie wykupili ubezpieczenia Autocasco. M.in. dlatego, że padli oni ofiarą kradzieży i nie mają gdzie (oprócz policji) dochodzić swoich praw, gdyby mieli wykupione AC mogliby liczyć na zadośćuczynienie w postaci pieniędzy.

No ale powiedzmy, że nie zakładamy takiego czarnego scenariusza, kiedy jeszcze wykupione AC może nas chronić? Na przykład jeśli sami uszkodzimy nasz samochód, dzięki AC możemy pokryć naprawę tych szkód (w przypadku OC możemy na to liczyć jedynie, jeśli ktoś nam coś zrobi).

AC od OC różni się też tym, że w skład pakietu mogą wchodzić różne rzeczy, nie tak jak w przypadku OC, które wszędzie jest takie samo. Każda firma ubezpieczeniowa sama tworzy takie pakiety, musimy dokładnie przeanalizować każdą taką ofertę. Musimy też pamiętać o tym, że za to samo możemy otrzymać różne kwoty, tutaj też powinniśmy dobrze przyjrzeć się cenie.

Co może obejmować Autocasco? Zderzenie z innym samochodem (to oczywiste), ale też ze zwierzęciem, osobą czy przedmiotem. Oprócz tego działania osób trzecich – uszkodzenia, ale też kradzież. W takiej polisie możemy również zastrzec sobie to, co wydarzy się z naszym autem po np. powodzi, gradobiciu czy pożaru. Tak naprawdę przy konsultacji z agentem niejednokrotnie ogranicza nas wyobraźnia, AC to dość pojemy worek.

Kupuj w pakiecie!

Warto podkreślić, że kupowanie w pakiecie zawsze się opłaca. Przy zakupie OC mówi się o przemyśleniu kwestii zakupu również AC, bo to nam wymierne korzyści – to prawda. Ale także możemy przy tych zakupach pomyśleć np. o zakupieniu również ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia nieruchomości.

Jaka cena?

No dobrze, jakiej ceny powinniśmy się spodziewać? To suma różnych składowych. Oprócz samych dodatkowych opcji, które wsadzimy do naszego AC, w grę wchodzą podstawy – czyli marka naszego samochodu, przebieg, stan techniczny, rok produkcji oraz informacje dotyczące nas – nasz wiek, doświadczenie za kółkiem, miejsce zamieszkania.

Przede wszystkim nie bój się porównywać! I nie bój się tego robić na własną rękę. Szukaj w kalkulatorach, sprawdzaj i wybieraj najlepszą dla Ciebie opcję.

Pamiętaj – lepiej zmienić

Warto pamiętać, że zazwyczaj lepiej wyjdziemy jeśli zrezygnujemy z obecnego ubezpieczyciela. Nie chodzi o to żeby rezygnować z niego już teraz. Chodzi o to, że nowy ubezpieczyciel da nam lepszą ofertę i przy kończącym się terminie obecnego ubezpieczenia warto o tym pamiętać!  Artykuł powstał przy współpracy z kalkulator-ubezpieczen.pl

 

Polecane artykuły

Skomentuj