finanse emerytaFinanse 

Ile może dorobić emeryt do emerytury?

Emerytura pozornie może kojarzyć się z czasem zasłużonego odpoczynku po wielu latach pracy, lecz ostatnimi czasy coraz więcej starszych osób decyduje się podjąć dodatkową pracę – zarówno aby zabić czas, jak i niestety z konieczności. Warto więc, aby każdy emeryt wiedział na jakie zarobki może sobie pozwolić, aby nie stracić przysługujących mu świadczeń. Garść informacji na ten temat w tym artykule!

Czym są limity dorabiania?

Gdy osoba znajdująca się już na emeryturze, decyduje się na podjęcie pracy, koniecznie musi wiedzieć czym są tzw. limity dorabiania. To dokładnie określone progi uzyskiwanych przychodów, po których przekroczeniu wysokość świadczeń emerytalnych będzie zmniejszona. W przypadku obecnych przepisów obowiązujących od września 2022 r. wyróżnione zostały dwa limity dorabiania. Pierwszy z nich to 70% średniego miesięcznego wynagrodzenia za drugi kwartał 2022 roku, czyli 4309,40 zł. Oznacza to, że gdy emeryt przekroczy tę sumę z uzyskiwanych przychodów z dodatkowej pracy, jego świadczenie emerytalnie zostanie zmniejszone. Jeszcze gorsza sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy osoba pobierająca świadczenia emerytalne przekroczy drugi limit dorabiania. W tym przypadku wynosi on 130% średniego miesięcznego wynagrodzenia, co równa się sumie 8003,20 zł. W takiej sytuacji świadczenie emerytalne zostanie takiemu emerytowi w całości odebrane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie przychody wliczają się do limitu?

Aby wiedzieć, ile może dorobić emeryt do emerytury, koniecznie trzeba dowiedzieć się jakie przychody wliczają się do limitu dorabiania. Będą to wszelkie podejmowane przez emeryta działania, od których konieczne jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne. Takie działania to m.in. przychody z pracy na podstawie stosunku pracy, z działalności pozarolniczej czy też ze świadczenia rehabilitacyjnego. Dlatego warto zastanowić się czy wszystkie podejmowane działania są konieczne i czy obecna sytuacja jest najlepszą możliwą dla emeryta opcją.

Czy limity dorabiania obowiązują wszystkich?

Wielu emerytów, którzy chcieliby zarówno otrzymywać świadczenia emerytalne, jak i wynagrodzenie za dodatkową pracę, zastanawia się czy jest możliwość uniknięcia limitów dorabiania. Okazuje się, że faktycznie, progi te nie dotyczą wszystkich. Limity dorabiania nie będą bowiem obowiązywać tych emerytów, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, czyli w przypadku kobiet – 60 lat, a w przypadku mężczyzn – 65 lat. Progami powinny więc martwić się wyłącznie osoby będące na emeryturze, lecz nie spełniające wieku emerytalnego.

Przekroczenie limitu dorabiania – konsekwencje

Co dzieje się w przypadku, gdy emeryt przekroczy któryś z limitów dorabiania podczas wykonywania dodatkowej pracy? W takiej sytuacji jego emerytura zostaje całkowicie lub częściowo wstrzymana, lecz takie zatrzymanie dotyczy wyłącznie ostatniego miesiąca. Oznacza to, że sytuacja kontrolowana jest na bieżąco i pełne środki mogą zostać ponownie odzyskane. O tym problemie oraz wielu innych dowiedzieć można się dzięki portalowi Poradnik Pracownika.

Polecane artykuły

Skomentuj