wybor spawarkiWiadomości 

Jak wybrać dobrą spawarkę transformatorową?

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą czy zapalonym amatorem spawarka transformatorowa z pewnością będzie cennym i często używanym narzędziem w Twoim warsztacie. Spawarki elektryczne to szeroka grupa urządzeń o wielu różnych parametrach, od których zależy, jak sprawdzą się w danej pracy. Jak zatem wybrać dobrą spawarkę transformatorową?

Rodzaje spawarek transformatorowych

Spawarki transformatorowe są najpopularniejszą grupą urządzeń spawalniczych przeznaczonych do prac hobbystcznych i naprawczych. Do ich głównych zalet należą prosta budowa oraz niska cena, dlatego właśnie wciąż są bardzo często wybierane zamiast droższych, choć bardziej zaawansowanych technicznie, spawarek inwertorowych.

Drugim rodzajem podziału spawarek jest podział ze względu na metodę spawania. Tutaj wyróżniamy spawarki MMA, spawarki TIG oraz spawarki MIG/MAG zwane zwykle migomatami. Metoda MMA to spawanie przy pomocy elektrody otulonej, elektryczny łuk spawalniczy powoduje połączenie się materiału elektrody oraz spawanego materiału. Metoda MIG/MAG oznacza spawanie z zastosowaniem osłony gazowej – MIG oznacza osłonę z gazu obojętnego a MAG gazu aktywnego. Tutaj także stopiony materiał pochodzący z elektrody łączy się ze spawanym materiałem. W metodzie TIG szeroko stosowanej w przemyśle spawanie następuje także w osłonie gazowej, ale stosowana jest elektroda, która nie ulega stopieniu. Tą metodą uzyskuje się wysokiej jakości spawy, ale jest ona najtrudniejsza do opanowania. Spawarki inwertorowe często mogą pracować zarówno w metodzie MMA jak i TIG w zależności od wybranego przez spawacza trybu.

Zalety spawarek transformatorowych – spawarka transformatorowa

Spawarki transformatorowe posiadają liczne zalety powodujące, że są one często nabywane przez wielu majsterkowiczów. Główną zaletą jest niewątpliwie niska cena takich spawarek. Wynika ona z prostej konstrukcji co jednocześnie zapewnia długą żywotność takiego sprzętu. W mniej intensywnych zastosowaniach sprawdzają się one znakomicie. Spawarki transformatorowe służą do spawania metodą MMA, czyli przy pomocy elektrody otulonej. Opanowanie techniki takiego spawania jest proste co powoduje, że to najczęstszy wybór zarówno amatorów, jak i mniejszych warsztatów.

Jak działa spawarka transformatorowa? Dobór parametrów spawarki transformatorowej

Parametry spawarki należy dobrać w zależności od kilku czynników. Po pierwsze w przypadku spawarek elektrycznych transformatorowych potrzebujących napięcia 400 V upewnijmy się, że posiadamy taką instalację w naszym warsztacie czy garażu. Wiele modeli może pracować zarówno z napięciem 230 jak i 400 V co powoduje, że są znacznie bardziej uniwersalne, zwłaszcza jeżeli planujemy dokonywać prac w różnych miejscach na przykład przy naprawie płotów i tym podobnych metalowych elementów. Ważny jest również cykl pracy spawarki, czyli jej sprawność określająca jak długa musi być przerwa po każdym okresie pracy spawarki. Transformator spawarki mocno się nagrzewa i dlatego konieczne są przerwy w spawaniu. W przypadku okazjonalnych prac jest to mniej ważne, ale jeżeli zamierzamy intensywnie wykorzystywać naszą spawarkę może być to kluczowy parametr. Kolejnym bardzo istotnym parametrem jest amperaż spawarki. Ma on szczególne znaczenie przy spawaniu grubych materiałów, przy cięższych zadaniach powinien on wynosić co najmniej 250 A, przy prostszym i rzadszym wykorzystaniu spawarki może być mniejszy co z pewnością przełoży się na niższą cenę urządzenia. Każda spawarka transformatorowa będzie miała także w instrukcji podane jakiej wielkości elektrody można w niej stosować. Spawarka transformatorowa zgodnie ze swoją nazwą zawiera we wnętrzu dość ciężki transformator dlatego, zwłaszcza jeżeli zamierzamy jej używać w terenie, sprawdźmy przed zakupem jej wagę. Większość tego typu spawarek właśnie ze względu na swój ciężar posiada kółka ułatwiające przemieszczanie urządzenia.

Polecane artykuły

Skomentuj