Irytuje Cię wolny internet? Poznaj zalety światłowoduWiadomości 

Irytuje Cię wolny internet? Poznaj zalety światłowodu

Superszybki internet światłowodowy to ultranowoczesna technologia, która jest już dostępna w Polsce – zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. To przełomowe rozwiązanie działa z prędkością światła i.. nic dziwnego! Światłowód to najnowsza technologia, która umożliwia uzyskanie prędkości przesyłu danych, które dotychczas były nieosiągalne. Co to oznacza w praktyce? Niezawodny internet, szybkie buforowanie, znakomitą jakość Wi-Fi, komfortowe oglądanie ulubionych filmów i seriali, przez wielu użytkowników jednocześnie, brak lagów i wiele więcej!

Internet, który działa „z prędkością światła”

Wszelkie dane, które przesyłane są za pomocą tzw. światłowodu mają postać światła, dzięki czemu są w stanie zaledwie w ciągu ułamków sekund okrążyć całą kulę ziemską. Jak więc się okazuje „prędkość światła” zwłaszcza w przypadku technologii światłowodowej jest synonimem ekstremalnej szybkości obiegu danych.

Faktem jest, że firmy, które oferują superszybki internet światłowodowy są bezkonkurencyjne na rynku globalnym pod względem prędkości transferu, która w przypadku dotychczas stosowanych technologii była spowolniona i niestabilna.

Jedną z najciekawszych propozycji superszybkiego internetu domowego jest właśnie światłowód (o prędkości nawet 600 Mb/s), który oferuje firma Orange. Więcej na ten temat, można dowiedzieć się ze strony internetowej https://www.orange.pl/view/internet-domowy.

Jak wygląda światłowód?

Światłowód to nic innego jak bardzo cienkie włókno szklane, które jest zbudowane z dwutlenku krzemu, otoczonego nieprzezroczystą warstwą (zwaną płaszczem). Jego zewnętrzna średnica wynosi zwykle około 125 µm, co oznacza, że światłowód jest tylko nieco grubszy od ludzkiego włosa. W kablu światłowodowym informacja przenoszona jest przez światło (podczerwień), zaś w przypadku tradycyjnej technologii – za pomocą poruszających się ładunków elektrycznych.

Ciekawostka

Pierwszy na świecie kabel światłowodowy o długości 9 km został stworzony w 1977 roku i wówczas połączył dwie centrale telefoniczne – w Turynie i we Włoszech.

W Polsce zaś, pierwszy kabel światłowodowy został powstał rok później (w 1978 roku) z inicjatywy naukowców na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej – Curie w Lublinie.

Najważniejsze zalety światłowodu

Do największych zalet światłowodu, zalicza się zasięg, ogromną pojemność informacyjną, a także dużą przepływowość.

W przypadku marki Orange (https://www.orange.pl/) instalacja światłowodu oraz nowoczesny modem są bezpłatne, zaś prędkość i niezawodność łącza zdecydowanie przewyższa internet, z którego Polacy mogli korzystać dotychczas.

W praktyce oznacza to:

 • koniec z zacinaniem się ulubionych filmów, seriali i videoclipów;
 • koniec z zatrzymywaniem się stron podczas ładowania;
 • superszybkie pobieranie plików;
 • najlepsze Wi-Fi w całym domu – bez względu na liczbę podpiętych urządzeń czy osób, korzystających jednocześnie z internetu;
 • stałą prędkość łącza;
 • szybkie buforowanie;
 • brak lagów.

Do domu i do firmy

Najnowocześniejsza technologia przesyłu danych, jaką jest światłowód, umożliwia uzyskanie prędkości internetu, jaka dotychczas była nieosiągalna dla pozostałych technologii, dzięki czemu to niezwykle przełomowe rozwiązanie, znakomicie sprawdzi się nie tylko w mieszkaniach i domach, ale także w przemyśle czy innych jednostkach, w których dostęp do szybkiego internetu wymagany jest na minimum kilku urządzeniach jednocześnie.

Perfekcyjna prędkość transferu bez względu na warunki pogodowe

Internet światłowodowy to technologia, która jest niezależna od warunków atmosferycznych, co oznacza, że bez względu na pogodę za oknem, będzie działać równie szybko i doskonale. Burza, niskie lub wysokie temperatury, duża warstwa śniegu – w ultranowoczesnej technologii światłowodowej, internet zawsze perfekcyjnie.

Co więcej, światłowód jest całkowicie niewrażliwy również na:

 • zakłócenia elektromagnetyczne,
 • systemy oświetleniowe,
 • inne systemy bezprzewodowe.

Instalacja internetu domowego ze światłowodu w domu

Jedną z najważniejszych zalet, związanych z technologią światłowodową jest fakt, że można ją zainstalować bez konieczności przeprowadzenia jakichkolwiek prac budowlanych. Po podpisaniu umowy, w domu klienta pojawiają się profesjonalni monterzy, którzy bardzo szybko i sprawnie zainstalują wszystkie niezbędne elementy. Co ważne, montaż zwykle trwa  około trzech godzin i przeprowadzany jest w taki sposób, aby cała instalacja światłowodowa była niewidoczna. Z uwagi na fakt, że kabel światłowodu jest cienki, można go z łatwością ukryć w elementach wykończeniowych (np. w listwach przypodłogowych bądź framugach drzwi). Przebieg światłowodu uzgadniany jest z klientem, który wskazuje monterom miejsce do zainstalowania tzw. gniazda optycznego. Następnie na końcu światłowodu umieszczany jest terminal, podłączony do modemu, umożliwiającego bezproblemowe korzystanie z internetu (i opcjonalnie – z telewizji).

Na koniec, wykwalifikowani technicy konfigurują dostęp do internetu na wszystkich urządzeniach, z których korzystają domownicy – komputer stacjonarny, laptop, tablet, smartfon itd.


artykuł sponsorowany

Polecane artykuły

One Thought to “Irytuje Cię wolny internet? Poznaj zalety światłowodu”

 1. tydzień temu w końcu mi zainstalowali, od razu widać różnice 🙂

Skomentuj