Rozliczanie działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanegoFirma Finanse 

Rozliczanie działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z dostępnych w Polsce form rozliczania działalności gospodarczej. Zaletą tej formy jest prostota, która sprawia, że większość osób jest w stanie rozliczać to samodzielnie bez pomocy biura księgowego.

Zalety ryczałtu

Ryczałt zwykle występuje na stawkach: 3, 5, 5, 8 procent. Jest to bardzo korzystna forma odprowadzania podatku dochodowego. Przykładowo w handlu zapłacimy tylko 3%. Warto jednak wiedzieć o tym, że ryczałt liczymy od obrotu a nie od dochodu. Ta forma rozliczeń jest najbardziej wskazana dla tych podmiotów, które mają niskie koszty materiałowe.

Wady ryczałtu

Wady ryczałtu to brak możliwości wrzucania wydatków w koszty oraz odliczania ulg podatkowych. Poza tym nie wszystkie działalności mogą być rozliczane w formie ryczałtu. Wyłączone są usługi reklamowe i niektóre usługi związane z opieką zdrowotną. Ryczałt jest bardzo popularny u osób, które prowadzą handel wysyłkowy.

Trzeba jednak wiedzieć, że w tym przypadku podstawą do opodatkowania będą nie tylko ceny sprzedaży ale i koszty wysyłki. Jeśli sprzedamy jakiś przedmiot na 20 zł a wysyłka będzie kosztowała 7 zł w dziennej ewidencji należy wykazać 27 zł.

Każdy ryczałtowiec musi prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży i to na jej podstawie oblicza się podatek, który co miesiąc musi być odprowadzany do urzędu skarbowego.

Polecane artykuły

One Thought to “Rozliczanie działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego”

  1. czarcio

    ja widzę więcej zalet niż wad

Skomentuj