Studia MBA - również w Polsce otwierają szerokie drzwi do karieryWiadomości 

Studia MBA – również w Polsce otwierają szerokie drzwi do kariery

Studia MBA (Master of Bussines Administration, czyli magisterskie studia managerskie) to jeden z najbardziej prestiżowych kierunków podyplomowych studiów dla kadry zarządzającej i managerskiej na świecie. Każdego roku tytuł MBA uzyskuje około 150 tysięcy osób, które od razu stają się bardzo atrakcyjne na rynku pracy, mogą liczyć również na znaczną podwyżkę u obecnych pracodawców. Także w Polsce studia MBA są powszechnie uważane za najlepszą drogę do szybkiego awansu i znacznego wzrostu wynagrodzenia. Czym są studia MBA, czego można się na nich nauczyć i gdzie w Polsce można zdobyć ten tytuł? Zapraszamy do lektury!

Studia MBA – zaczęło się na Harvardzie

Studia MBA po raz pierwszy zaproponował swoim studentom Uniwersytet Harvarda. Było to na początku XX wieku. Początkowo nie wróżono dużego sukcesu kierunkowi, bo uważano, że prowadzenia biznesu i zarządzania nie da się nauczyć – jest to umiejętność czysto praktyczna. Szybko jednak zauważono, że absolwenci studiów MBA osiągają świetne wyniki i bez problemu znajdowali atrakcyjne zatrudnienie. Już na początku lat. 30. kierunek studiowało około tysiąca osób, a jego popularność stale rosła i dzieje się tak do dziś.

Sukces i popularność studiów MBA sprawiły, że szybko inne uczelnie zaczęły oferować je chętnym. Najpierw w Stanach Zjednoczonych, ale już w latach 50. pierwsza szkoła wyższa poza USA zaproponowała studentom ten kierunek. Aby utrzymać wysoki poziom kształcenia na studiach MBA, powołano stowarzyszenia przyznające akredytacje uczelniom, które potwierdzają możliwość prowadzenia studiów i nadawania tytułów MBA. Obecnie akredytowane studia MBA oferuje się w 20 państwach świata, w tym również w naszym kraju. Przykładem uczelni, która ma uprawnienia do kształcenia na studiach MBA w Polsce jest Wyższa Szkoła Bankowa.

Studia MBA w Polsce – co można dzięki nim zyskać

Studia MBA nastawione są na bardzo specyficzny sposób kształcenia. Przede wszystkim nie są to studia dla każdego, aby je rozpocząć należy legitymować się odpowiednim doświadczeniem z zakresu zarządzania i biznesu – to gwarancja pełnego zaangażowania wszystkich studentów w studia. Dodatkowo – oprócz całego szeregu umiejętności i wiedzy praktycznych – studia MBA mocno skupiają się na umiejętnościach miękkich, takich jak sztuka negocjacji, komunikacji czy rozwiązywania konfliktów.

W związku ze zdobytym wcześniej doświadczeniem, popartym dodatkowo ukończeniem studiów MBA, absolwenci tego kierunku mogą liczyć w Polsce na bardzo uprzywilejowaną pozycję na rynku pracy. Według badań z 2015 roku przygotowanych przez firmę konsultingową Sedlak&Sedlak średnie wynagrodzenie osób z ukończonymi studiami MBA w Polsce wynosiło 11,6 tysiąca złotych brutto, a co czwarty absolwent otrzymywał aż 21 tysięcy złotych brutto lub więcej.

Nie tylko tytuł, czyli gdzie w Polsce pójść na studia MBA

Pomimo tego, że studia MBA są akredytowane, warto baczniej przyjrzeć się propozycjom różnych uczelni. Studia MBA mogą bowiem różnić się ceną, oferowanymi specjalizacjami i innymi kwestiami, które w znaczny sposób wpływają na jakość edukacji. Jako, że kolebką studiów MBA są Stany Zjednoczone, dobrze jest, aby szkoła wyższa w Polsce miała patrona w USA – to nie tylko gwarancja wyższego poziomu, ale również większe możliwości dla studentów. Przykładem uczelni w Polsce, która we współpracy z amerykańską uczelnią oferuje studia MBA jest Wyższa Szkoła Bankowa. Partnerem w tym wypadku jest Franklin University w Columbus, Ohio. Ze szczegółami oferty można zapoznać się pod tym linkiem – http://studiamba.wsb.pl/. Nie ulega wątpliwości, że studia MBA ukończone na dobrej uczelni są gwarancją sukcesu zawodowego, który z całą pewnością rekompensuje cały wysiłek, który trzeba włożyć w ukończenie tego kierunku.


Artykuł sponsorowany

Polecane artykuły

Skomentuj