Monety NBPWiadomości 

Monety NBP

Sposobów inwestowania nadwyżek finansowych jest wiele. Alternatywą dla złota jest niewątpliwie zakup monet Narodowego Banku Polskiego. Monety kolekcjonerskie od lat cieszą się dużą popularnością i pozwalają ich właścicielom na satysfakcjonujące pomnażanie majątku. Warunkiem powodzenia inwestycji jest jednak zakup odpowiednich monet.  Jakie monety wybrać? Gdzie bezpiecznie dokonać ich zakupu?

Pasja czy inwestycja?

Decydując się na inwestowanie w monety trzeba być świadomym różnic występujących pomiędzy dwoma dostępnymi wariantami takiej inwestycji – zakupem monet bulionowych bądź kolekcjonerskich. Zakup monety bulionowej to nic innego jak inwestycja w kruszec wykorzystany do jej produkcji, w przypadku monety kolekcjonerskiej znacznie większą rolę niż sam kruszec odgrywa właśnie jej wartość kolekcjonerska. O ile zakup monet bulionowych nie wymaga zbyt dużej wiedzy i doświadczenia w zakresie inwestycji, o tyle w przypadku monet kolekcjonerskich takie umiejętności są wręcz niezbędne. W sprzedaży dostępnych jest dziś wiele numizmatów i medali przypominających monety, co może być dla początkujących kolekcjonerów nieco mylące. Jedną z cech charakterystycznych dla wszystkich monet, w tym również tych kolekcjonerskich, jest wybity nominał, czyniący z nich pełnoprawny środek płatniczy.

Co przesądza o wartości kolekcjonerskiej monety? Istotną rolę odgrywa przede wszystkim rodzaj stopu, próba wykorzystanego do produkcji monety kruszcu, a także nakład. Im bardziej limitowana edycja, tym cena odpowiednio wyższa. Ważny jest również rok bicia monety – starsze monety z reguły osiągają wyższe ceny aniżeli monety wyprodukowane na przestrzeni ostatnich lat. Nie jest to jednak regułą, gdyż na wartość kolekcjonerską monety składa się wiele czynników, które każdorazowo powinny być rozpatrywane łącznie. Może się zatem okazać, że stosunkowo nowa moneta osiąga wyższą wartość aniżeli moneta powstała znacznie wcześniej. Doskonale widać to na przykładzie katalogu Mennicy Polskiej: https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty/katalog, który pełen jest monet wykonanych z różnych kruszców i tym samym dostępnych w różnych cenach.

Jakie monety kolekcjonerskie nabyć?

Wybór monety kolekcjonerskiej, której wartość będzie miała duży potencjał wzrostu nie jest prostym zadaniem. Pierwszym krokiem na drodze do budowania kolekcji powinno być zatem zgromadzenie odpowiedniej wiedzy na temat numizmatyki, najbardziej popularnych i pożądanych monetach, a także reguł rządzących tym rynkiem. Monety NBP bite na przestrzeni ostatnich lat pozwoliły inwestorom zarobić nawet kilkaset procent. Warto przestudiować historyczne emisje, sprawdzić bieżące ceny poszczególnych monet i na tej podstawie wysnuć pewne wnioski, dzięki którym dokonanie inwestycji będzie zdecydowanie prostsze. Wbrew pozorom największe zyski wcale nie przynoszą monety o najwyższych nominałach, których ceny sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych, dzięki czemu na satysfakcjonujące zyski liczyć mogą również inwestorzy chcący wejść na rynek ze znacznie mniejszym kapitałem.

Konieczne jest również uświadomienie sobie, że inwestowanie w monety wymaga przyjęcie długoterminowej strategii. Szybka odsprzedaż nie przynosi zwykle satysfakcjonujących zysków, dlatego też cierpliwość powinna być jedną z silniejszych cech inwestora myślącego o zakupie monet.

Gdzie szukać monet i numizmatów?

Na terenie naszego kraju bez najmniejszych problemów można wejść w posiadanie monet kolekcjonerskich emitowanych nie tylko przez Narodowy Bank Polski, ale również przez banki emisyjne innych krajów, w tym na przykład monety pochodzące z Nowej Zelandii. O planach emisyjnych monet okolicznościowych NBP informuje na swojej stronie internetowej. Za jej pośrednictwem można również dokonać zakupu. Niezwykle bogaty katalog monet kolekcjonerskich posiada również Mennica Polska, dlatego i z jej ofertą warto się dokładnie zaznajomić. Rzadkie okazy kupić można przede wszystkim na aukcjach oraz bezpośrednio od kolekcjonerów. Ich ceny osiągają nierzadko bardzo wysokie poziomy, dlatego też decydując się na taki krok, należy być świadomym ryzyka towarzyszącego takiej inwestycji. Przydatne będą również intuicja oraz wspomniana już wcześniej szeroka wiedza na temat specyfiki rynku numizmatycznego.


Artykuł sponsorowany. Foto: pixabay.com

Polecane artykuły

One Thought to “Monety NBP”

Skomentuj