Jak najprościej rozliczyć PIT?
Rozliczenie podatków PIT przyprawia większość Polaków o ból głowy. Jednakże jest kilka sposobów na to, aby ten proceder sobie o wiele bardziej uprościć. Więc jak najłatwiej rozliczyć podatek PIT?
Czytaj dalej...Rozliczenie podatków PIT przyprawia większość Polaków o ból głowy. Jednakże jest kilka sposobów na to, aby ten proceder sobie o wiele bardziej uprościć. Więc jak najłatwiej rozliczyć podatek PIT?
Czytaj dalej...Wszyscy podatnicy, którzy w minionym roku podatkowym uzyskali dochód za pośrednictwem płatników, oczekują na przesłanie im informacji o wypłaconych kwotach, odliczonych składkach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Rozliczając pity 2017 będą korzystali z tych danych.
Czytaj dalej...Transakcje wymiany walut są zwolnione od podatku VAT, co nie oznacza że trzeba od nich zapłacić podatek dochodowy. Oczywiście o ile na takiej wymianie zarobiliśmy. Dotyczy to zarówno firm jak i osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. W tym drugim przypadku przynajmniej teoretycznie.
Czytaj dalej...Pod koniec każdego roku pojawiają się projekty zmian przepisów podatkowych, lub zapowiedzi ich zapowiedzi. Tak jest również i teraz. Nowa władza zapowiada kilka dużych projektów, które mają zwiększyć wpływy do budżetu państwa. Czy będą miały znaczący wpływ na działalność przedsiębiorców?
Czytaj dalej...Autorem komentarza jest Piotr Żółkiewicz, Przewodniczący Komitetu Inwestycyjnego w Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ
Czytaj dalej...Resort finansów zamierza objąć mechanizmem odwróconego obciążenia podatkiem od towarów i usług (VAT) również 47 typów usług budowlanych. Odwrócony VAT dotyczyć będzie transakcji, w których obie strony są przedsiębiorcami – czynnymi podatnikami VAT. Eksperci apelują o doprecyzowanie planowanych przepisów, aby ich stosowanie było bezpieczne dla podatników. Nowe regulacje mają wejść w życie już z początkiem 2017 r.
Czytaj dalej...W ostatnich latach spore problemy interpretacyjne budziła kwestia opodatkowania przenośnych kontenerów, które są wykorzystywane np. na dużych placach budowy. Spór rozstrzygnął dopiero niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak wyjaśniają eksperci, w efekcie kontenery, czyli obiekty o tymczasowym charakterze, nie powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości.
Czytaj dalej...Mimo że wprowadzone na początku 2015 roku przepisy miały rozwiać wątpliwości i ułatwić sposób rozliczania użytkowania samochodu służbowego przez pracownika w celach prywatnych, to kwestia ta wciąż budzi wiele kontrowersji. A wszystko przez to, że Sądy Administracyjnie i organy skarbowe zupełnie inaczej interpretują postanowienia tej ustawy. Sprawa ta jest na tyle zawiła, że wokół niej narastają coraz to nowe pytania, na które nawet specjaliści z tej dziedziny muszą niestety często odpowiadać „to zależy”. Co powinni więc wiedzieć zarówno pracownicy, jak i pracodawcy korzystający ze służbowych pojazdów?
Czytaj dalej...Zmiany w ordynacji podatkowej wymagają comiesięcznego przesyłania do Ministra Finansów ewidencji VAT w formie elektronicznego dokumentu VAT_JPK, opatrzonego kwalifikowanym e-podpisem. Plik JPK należy przesyłać łącznie z deklaracją VAT, czyli do 25. dnia kolejnego miesiąca, nawet jeśli VAT rozlicza się kwartalnie. Mali i średni przedsiębiorcy pierwsze informacje o ewidencji VAT w formie JPK prześlą do 25. lutego 2017 r., zaś mikroprzedsiębiorcy o rok później. Największe firmy pierwszy raport muszą przesłać już do 25. sierpnia 2016 r. Niedotrzymanie tego terminu może być traktowane jako naruszenie obowiązku podatkowego.
Czytaj dalej...Eksperci z dziedziny rachunkowości, podatków oraz informatycznego wsparcia biznesu opowiedzą, jakie problemy i bariery napotykają firmy w pierwszym okresie funkcjonowania e-kontroli i obowiązkowego raportowania VAT za pomocą JPK przez duże przedsiębiorstwa.
Czytaj dalej...